Nacházíte se zde: Internet / Bezpečný internet

Bezpečný internet


Je každý bezohledný řidič hráčem videoher ?

14. března 2009 Autor: Tomáš Slabý

Existuje souvislost mezi hraním závodních automobilových videoher teenagery a jejich následným sklonům k porušování dopravních předpisů a bezohledné jízdě na silnicích v reálném životě. Podle studie Kathleen Beullens ze School for Mass Communication Research by: „... každý třetí dotazovaný podstoupil větší riziko na silnici jen proto, aby byla jeho jízda zábavnější".

 

Není ovšem hra jako hra. Buď se jedná o čistě závodní hry, kde se vítězstvím rozumí projetí trasy v co nejrychlejším čase (např. GranTurismo a MotoGP) nebo jde o hry, kde se sice také jezdí automobilem na čas, ale hráč se pohybuje v dopravním provozu a nejsnazší cesta k vítězství vede právě přes porušování dopravních předpisů. Do této skupiny patří např. hry Carmageddon, Need for Speed a další. Ze studie vyplývá, že právě mladí lidé spadající do druhé skupiny (kteří hrají tyto hry pravidelně) mají větší tendenci k agresivitě a více tíhnou po "senzacích a nebezpečných situacích".

Otázkou zůstává, zda mladí hrají hry pro to, aby se stali piráty silnic nebo zda v nich právě hraní probouzí tendence k nebezpečné jízdě. Vzájemný vztah tu určitě je. Téměř 45 procent dotazovaných ve studii odpovědělo, že v budoucnosti po získání řidičského průkazu budou aspoň někdy úmyslně porušovat rychlostní limity.

Ovlivňuje tedy hraní videoher chování nebo přístup dětí a teenagerů k životu (v tomto případě přístup k jízdě na dopravních komunikacích)? Určitě ano, ale je na každém, jak moc se nechá ovlivnit a jak moc dokáže videohra změnit jeho chování. Hra je pouze podnětem, který je třeba usměrnit a správně vykládat - jako hru. V dětském věku si dítě těžko utvoří samostatný a realistický názor na tu či onu hru, kterou zrovna hraje. Zde je důležitá úloha rodiče, který může dítěti ukázat svět nedozírné zábavy v podobě videoher, ale zároveň mu musí i ukázat svět nedozírných následků, které tyto hry (stále mluvíme o závodních hrách) mohou mít, pokud si je dítě špatně vyloží, či je nebude brát jen jako hru. V pokročilém věku mnohdy ani sami rodiče neví, jaké hry jejich dítě hraje a tudíž ani nemohou významným způsobem ovlivnit dopad, který bude mít hra na jejich chování. Jak dítě hru přijme, je dáno jeho předchozí výchovou a do značné míry i společností a okruhem kamarádů, ve kterém se pohybuje.

Dnešní média mají nepopiratelný vliv na chování dětí a mladistvých. Když to upřesníme, tak jde především o televizi a videohry. Význam videoher jde přitom mnohem dál, jelikož nedochází pouze k pasivnímu sledování jako u televize, ale je to aktivní činnost ("hraní si"), jejíž návyky si mnohdy dítě přenáší do reálného života. A ty mohou být dobré i špatné.

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS