Pětiletý chlapeček říká své o málo starší sestře: „Michelangelo to je želva Ninja, viď?“ Sestřička odpovídá: „Nesmysl, Michelangelo je počítačový virus!“ Jaký dopad bude mít kultura a někdy i nekultura počítačů a Internetu na děti a dospívající?
Odpověď na tuto otázku se bude lišit u různých dětí. Hodně tady záleží na rodičích.Následující text nepopírá prospěšnost nových technologií ani nevybízí k návratu k papyrusovým svitkům. Jen doporučuje opatrnost.
Rizika excesivního hraní počítačových her a Internetu
Rizika zahrnují zejména:
Sedavý způsob života vede k řadě onemocnění (např. obezita, cukrovka, vadné držení těla a onemocnění pohybového systému). Typicky se objevují bolesti šíje, ramen, bederní páteře a zápěstí.
Špatná organizace času, nepravidelnost v jídle, nedostatek spánku.
Větší tendence více riskovat a vyšší riziko úrazů. To souvisí s obsahem počítačových her a dále s roztěkaností, roztržitostí a únavou. Stokrát opakovaná nehoda nebo zranění v počítačové hře může vyvolávat pocit, že v reálném životě je to podobné.
Nemoci očí.
Existuje i určitá souvislost mezi excesivním věnováním se videohrám a některými typy epilepsie.
Zhoršení mezilidských vztahů, úzkost ve vztazích.
Horší školní prospěch.
Násilí v počítačových hrách zvyšuje agresivitu, sklon ke rvačkám, šikanování a posiluje nepřátelské naladění vůči světu.
Excesivní hraní počítačových her může zhoršovat jiné emoční i jiné duševní problémy.
Po skončení hraní násilné videohry se u zkoumaných dospívajících objevily vstřícnější postoje k návykovým látkám. Údaje z České republiky svědčí i o jejich zneužívání návykových látek u dětí, které se excesivně věnují počítačovým hrám.
Nutkavé chování ve vztahu k počítačům poněkud připomíná závislost na psychoaktivních látkách.
Většina počítačových her vyvolává tělesné i duševní příznaky stresu. S tím pak souvisejí i další zdravotní rizika, např. bolesti břicha nebo hlavy.
Internet nejsou jen počítačové hry. Pohybuje se zde řada podvodníků, kybernetických zlodějů a pedofilů. Nechávat dítě nechat na Internetu dělat cokoliv je proto riskantní. Podvodníkovi někdy naletí i dospělý. Tak např. kolegyni se někdo dostal do e-mailové schránky a jejím jménem rozeslal žádost o finanční pomoc, která měla být poukázána kamsi do Anglie.
Prevence problémů působených počítačovými hrami u dětí
Prevence se do značné míry kryje s prevencí škod působených alkoholem, drogami a hazardem. I zde jsou důležité na jedné straně vřelost, laskavost a zájem, na straně druhé pak schopnost prosazovat rozumná pravidla, rodičovský dohled a pevnost.