Nacházíte se zde: Internet / Bezpečný internet

Bezpečný internet


EU má nový program pro bezpečnější internet

11. prosince 2008 Autor: EurActiv.cz

EU zahájila 9. prosince nový program pro bezpečnější internet. Jeho cílem je chránit děti ve stále složitějším světě online. Z průzkumu Eurobarometru vyplývá, že 60% rodičů má obavy, že se jejich děti stanou obětí online šikany nebo jiného druhu útoku.

 

Komise navrhla program v únoru 2008 a Evropský parlament jej schválil na konci října. Rada ministrů jeho finální podobu přijala 9. prosince. Program pro bezpečnější internet poběží v letech 2009 – 2013 a má rozpočet 55 milionů eur. EU se zabývala ochranou dětí, které používají internet již dříve. V letech 1999 – 2002 se tato oblast řídila Akčním plánem pro bezpečnější internet, který byl později rozšířen a v letech 2005 – 2008 běžel program Bezpečnější internet Plus.

Cílem programu je chránit děti ve stále složitějším světě online a zajistit bezpečné používání online služeb. Z průzkumu vyplynulo, že 75% dětí ve věku 6 – 17 let má připojení k internetu a 50% desetiletých vlastní mobilní telefon. Průzkum Eurobarometru ukázal, že 60% evropských rodičů se bojí, že se jejich dítě stane obětí online groomingu (dospělý se spřátelí s dítětem s úmyslem jej pohlavně zneužít) a 54% rodičů se obává šikany.

Program EU pro bezpečnější internet má zajistit bezpečnější software jak pro internet, tak pro mobilní telefony. Nový program bude podporovat projekty zaměřené především na zvyšování informovanosti veřejnosti o rizikách online služeb (48% rozpočtu), na boj proti nezákonnému obsahu a škodlivému chování online (34%) a na podporu bezpečnějšího online prostředí (10%).

Komisařka pro informační společnost a média Viviane Reading u příležitosti spuštění programu řekla: „Jsem ráda, že Parlament a Rada schválily návrh Komise tak rychle, protože nám to umožňuje reagovat na přirozené obavy rodičů a učinit Evropu bezpečným místem pro děti, které zkoumají nové technologie."

Převzato z: EurActiv.cz

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS