Nacházíte se zde: Vaše dotazy a komentáře

Vaše dotazy a komentáře


Použití měřidla dětské nohy

31. srpna 2009 Autor: Petra Reková / Vlasta Mayerová

Petra Reková: Dobrý den, na základě přečtení si vašich stránek jsem sobě a své sestře objednala a koupila měřidlo dětské nohy (resp. nohy obecně) Plus12. Musím však s lítostí konstatovat, že měření s touto pomůckou není vůbec snadné. Opravdu ta špejle, kterou nedoporučujete, splní mnohem lepší úlohu. Měřidlo Plus12 totiž nerespektuje přirozený průběh nohy, kdy maximální délka je většinou od středu paty ke špičce palce (tudíž mírně šikmo). Měřidlo je rigidní a nedá se takto mírně šikmo v botě téměř nasměrovat (neboť takovéto nasměrování vyžaduje dosti značné úsilí). Má zkušenost je taková, že pokud měřidlo nenasměrujete a necháte jej v botě rovně, pak naměříte délku boty menší, než je její skutečná velikost. Navíc u většiny bot (vyzkoušela jsem jich asi dest párů) se nedá měřidlo zasunout až úplně k patě, nebot´ většina bot tomuto zasunutí brání svou svrchní částí. Výsledkem je, že koupíte nikoliv správnou velikost obuvi (tedy velikost + 12 mm), ale botu i výrazně větší (třeba i + 20, 25 mm), neboť při měření se bota zdá falešně menší. Provedu-li měření u jedné a týž boty několikrát, výsledek je pokaždé jiný (záleži na tom, jaké úsilí vynaložím při tlačení konce měřidla do paty boty, jaké usilí vynaložím při směrování měřidla apod...  S měřidlem nejsem vůbec spokojena. Prosím, sdělte mi, zda-li i jiní spotřebitelé mají takovéto zkušenosti s měřidlem. Za sebe bych měřidlo nikomu nedoporučila. Skutečně je lepší špejle a k ní si připočíst 10-15 mm. Děkuji.

 

o odpověď jsme požádali tajemnici ČOKA, PhDr. Vlastu Mayerovou: Vážená paní Reková, měření obuvi s měřidlem Plus 12 vyžaduje opravdu již určitou zkušenost a zručnost. Skutečností je, že měřidlo Plus 12 musí být opravdu dobře usazené v patní části obuvi, to je opravdu základ správného měření. Skutečností také je, že palec nemusí být vždy nejdelší prstec na noze. I z tohoto důvodu se domnívám, že přímá délka obuvi, tak ji naměříme měřidlem je v podstatě správný údaj i k délce dětské nohy. Navíc nohy malého dítěte jsou opravdu ve tvaru vějířku (tomu také musí odpovídat i správný tvar špičky dětské obuvi, který musí být kulatý a dostatečně prostorný) a nejsou zde tak výrazné disproporce mezi palcem a dalšími prstci, jako je tomu u dospělého člověka.

Jako hlavní problém, se kterým se asi setkáváte však spatřuji v tom, že na měřidle je v přední části takový zobáček, který de facto znemožní u modelů, které mají nízkou špičku, zasunout měřidlo až úplného konce špice obuvi. Dětská obuv by však měla respektovat i správnou výšku obuvi ve špici. Pokud je obuv ve špici velmi nízká, přestože je dostatečně dlouhá, mohly být prstce na noze obuví stlačovány a deformovány. Někdy je také ještě ve špici obuvi výztuha, tudíž obuv potom již v této oblasti příliš "nepovolí". I z tohoto důvodu je zobáček měřidla vyšší, aby respektoval přirozený tvar dětské nohy a do nízkého nadměrku se prostě nedostane.

Já sama jsem tímto měřidlem přeměřovala např. dětskou obuv
různých velikostí od českého výrobce D.P.K. s.r.o. přímo na prodejně a velikost, která byla uvedena na obuvi, úplně přesně souhlasila na milimetr i na měřidle Plus 12. Vím ovšem, že u dovozové obuvi jsou problémy, které popisujete. Zejména u obuvi pro děti starší 3 let. Podle mého názoru je to hlavně díky i tomu, že není mnohdy respektována správná výška špice obuvi a tato je někdy příliš nízká. Tyto záležitosti se "špejlí" ale nezjistíte.

Určitě je však lepší mít garantovanou tzv. minimální délku stélky u obuvi, kterou Vám měřidlo Plus 12 100% zjistí, než-li zakoupit obuv krátkou. Navíc obuv musíme vždy nakupovat s dítětem, do obuvi ho obout, nechat ho v obuvi projít po prodejně a sledovat, zda obuv dítěti sedí a zda mu neklouže z paty. V tomto případě musíme pochopitelně zvolit obuv menší. Také různé střihy obuvi mohou různě na noze sedět, resp. nesedět. Problém opravdu je, že dnes nemůžeme věřit velikostem uvedeným na obuvi. Dokonce i v Rakousku zjistili při proměřování dětské obuvi z prodejní sítě, že naprostá většina modelů byla nesprávně velikostně označena a to směrem dolů, dokonce až 4 velikostní čísla. Z tohoto důvodu také vyvinuli měřidlo Plus 12, aby nebyla dětem zakupována již nová obuv krátká.

Jinak ještě k botičkám se "žirafou". Právě jako zlepšení služeb pro maminky i pro maloobchodní prodejce připravujeme se všemi licencionáři značky "Žirafa" doplnění k velikostnímu označování u dobrovolně certifikované dětské obuvi. Na obuvi nebo na krabičce by měla být cca od poloviny roku 2009 uváděna kromě velikosti francouzské a metrické a šířky obuvi označené příslušným písmenem, také délky nohy a šířka nohy (nebo obvod prstních kloubů) přímo v mm. Tímto jednoduchým způsobem, kdy bude opravdu stačit přeměřit délku a šířku dětské nohy, přičemž vnitřní prostor v obuvi je již odborně proměřen a správně deklarován, chceme usnadnit kvalifikovaný prodej dětské obuvi, jehož základem je správný výběr a správné padnutí obuvi na nohu dítěte.

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS