Nacházíte se zde: Vaše dotazy a komentáře

Vaše dotazy a komentáře


Reklamace a záměna žirafy firmy ESSI

31. srpna 2009 Autor: Alena Hronková / Vlasta Mayerová

Alena Hronková: Dobrý den, chtěla jsem se informovat na dětskou obuv ESSI Uhlířské Janovice.
Dcera vnukovi 5 let koupila podzimní kotníkové boty, které stály asi 750,- Kč, asi po dvou měsíčním chození se uvnitř botiček roztrhala vnitřní výplň a vnuk měl bolestivé puchýře, reklamace nebyla uznána. Měla to být kvalitní \"česká obuv pro české děti.\" Už opravdu nevím, jaké boty by se měly dětem kupovat, když i čeští výrobci dávají na trh nekvalitní zboží.

 

o odpověď jsme požádali tajemnici ČOKA, PhDr. Vlastu Mayerovou: Vážená paní Hronková, odpověď na Váš dotaz je trochu složitější a dovolím si ji rozdělit do dvou částí.

1) Možnosti zákazníka při vyřízení reklamace zamítnutím

Pokud není zákazník spokojený s vyřízením reklamace, můžete se obrátit na soudního znalce v oboru kůže-obuv,aby mu vypravoval soudně znalecký posudek na obuv. Seznam soudních znalců Vám v příloze posílám, případně je k dispozici na stránkách Budulínka. Mohu Vám doporučit, pokud byste se pro tuto variantu rozhodla, abyste se obrátila na pana Zdeňka Řehu, který je opravdu velmi zkušený znalec. Pokud by byl soudně znalecký posudek ve Váš prospěch, měla byste znovu uplatnit přehodnocení reklamace u prodávajícího. V tomto případě by Vám náležela nejen kupní cena za obuv, ale i úhrada znalečného od prodávajícího. Je však vždy lepší se s prodávajícím o této variantě dohodnout předem, protože prodávající nemusí soudně znalecký posudek akceptovat a může trvat na svém původním vyjádření, a to byste se pak musela obrátit buď na HK ČR a využít variantu mimosoudního smírčího řízení přes přiděleného facilitátora nebo již přímo na soud.

Chápu, že u dětské obuvi je tento postup opravdu zdlouhavý a navíc cena za posudek se rovná minimálně ceně za obuv. Pan Řeha by Vám však v případě, že by reklamace nebyla oprávněná, vrátil obuv zpět pouze za poštovné a soudně znalecký posudek by nezpracovával.
Bohužel si již více zákazníků si u nás stěžovalo, že jim reklamace dětské obuvi od firmy ESSI obuv s.r.o. byla zamítnuta.

2) Dětská obuv od firmy ESSI obuv s.r.o. - Uhlířské Janovice Ke kvalitě dětské obuvi od firmy ESSI obuv s.r.o. nejsem schopná se zodpovědně vyjádřit a to zejména z toho důvodu, že obuv od této firmy nebyla nikdy hodnocena v rámci nadstandardního hodnocení dětské obuvi, tedy v rámci tzv. dobrovolné certifikace. Problém je však v tom, že firma cca před 2 lety začala používat na své firemní visačce kromě figurky klauna také logo "žirafy". Mnoho spotřebitelů, kteří přesně neví, jak má "žirafa" na dobrovolně certifikované dětské obuvi vypadat, si potom zaměňují obuv od firmy ESSI s dobrovolně certifikovanou dětskou obuví, která má v prodejní síti také visačku se žirafkou. Firmu ESSI jsme vyzývali, aby logo žirafy nepoužívala (právě z důvodu možné záměny) i přes právní kancelář, nicméně firma od požívání loga klauna se žirafou doposud neustoupila. Více informací naleznete v přiloženém souboru: "Spotřebitelé si zaměňují visačku firmy ESSI obuv s visačkou žirafa".

Mohu Vám tedy pouze doporučit, abyste nakupovali pokud možno obuv pro Vašeho vnuka od firem, které mají dětskou obuv certifikovanou v rámci nadstandardního hodnocení dětské obuvi. Seznam firem, které toto oprávnění mají, Vám v příloze rovněž posílám (a je také k dispozici na Budulínkovi). Na www stránkách těchto firem také zjistíte, kam svou obuv dodávají.

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS