Nacházíte se zde: Vaše dotazy a komentáře

Vaše dotazy a komentáře


Certifikační značka Slůně?

13. září 2009 Autor: Magdalena Krátká / Vlasta Mayerová

Magdalena Krátká: Dobrý den, v obuvi mi nabídli dětské boty s certifikátem "SLŮNĚ". Mohli byste mi potvrdit či vyvrátit, zda je to důvěryhodný certifikát a kdo ho udílí, popřípadě proč existují certifikáty dva - žirafa a slůně? Děkuji.

 

o odpověď jsme požádali tajemnici ČOKA, PhDr. Vlastu Mayerovou: Dobrý den paní Krátká, u obuvi se značkou "slůně" (jak uvádíte ve svém e-mailu) zřejmě půjde o obuv zn: Elefanten (na krabičce mají slona). Zn: Elefanten využívá německého systému WMS, který je rozšířený zejména v německy mluvících zemích. Není tedy certifikována značka "slůně " (to je pouze firemní označení dětské obuvi), ale systém WMS. Systém WMS má zákazníkovi garantovat zejména rozměrovou proporcionalitu dětské obuvi a nabídku dětské obuvi ve 3 šířkách. Já sama jsem v našich prodejnách značku Elefanten distribuuje u nás, pokud vím, obchodní síť Deichmann) našla však maximálně 2 šířky u této obuvi, a to šířku W (široká obuv) a M (středně široká obuv). Šířku S (úzká obuv) jsem doposud u nás na trhu nenašla. Samozřejmostí v prodejnách obuvi, kde je prodávána dětská obuv ve WMS systému, by mělo být i odborné proměření dětské nohy na měřidle WMS a výběr správné velikosti obuvi podle naměřených hodnot.
Systém WMS nemá zcela analogické francouzské číslování, jsou zde určité velikostní posuny oproti našemu systému. Je tedy nutné opravdu dobře změřit nohu a na měřidle WMS pak nalézt i odpovídající velikost obuvi. Velikosti obuvi u systému WMS se rozlišují i podle toho, zda jde o dívku nebo o chlapce. Skutečností je, že obuv vyráběná ve WMS systému je většinou i velmi kvalitní a bývá většinou vyrobena z přírodních materiálů (useň - kůže). Také cena této obuvi je dle našich zkušeností vyšší, než u srovnatelné obuvi od českých výrobců, kteří si nechávají obuv nadstandardně hodnotit v rámci našeho dobrovolného certifikačního systému na "žirafku".

Tolik tedy na vysvětlenou ke značkám "žirafa" a "slůně", ale prodávající by Vás měli vždy i pravdivě a kvalifikovaně informovat o významu té které značky, co znamená a co garantuje.

 

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS