O lepku

[10.5.2013 | Autor: Alice Petýrková ]Také kupujete výrobky bez lepku? Nesnášenlivost na lepek se může projevit ihned po narození nebo kdykoli v průběhu života. Charakteristické jsou příznaky v dětském věku, které zahrnují celkové neprospívání, zpomalení růstu, vzedmutí břicha a mastnou stolici.

Někdy bývají příznaky nárazovité, zahrnující zažívací potíže - jako plynatost a nechutenství. Mohou mít i lehčí formu a průběh. Bývají emočně vyprovokované nebo podmíněné. Časté jsou gynekologické příznaky - opožděná a nepravidelná menstruace, neplodnost a samovolné potraty.

Při nasazení bezlepkové diety dochází rychle k úpravě doprovodných příznaků, ale mnohem později (za 2-4 měsíce) k obnovení poškozené sliznice tenkého střeva. Nedodržování bezlepkové diety se nemusí projevit ihned, ale u celiakie vede k opětovnému poškození střevní sliznice se všemi průvodními komplikacemi.

Diagnostika zahrnuje odběr střevního vzorku a stanovení specifických protilátek z krve.

Co je tedy „bezlepková dieta“?

Bezlepková dieta představuje úplné vyloučení lepku (neboli glutenu) z potravy. Konzumace potravin obsahujících lepek osobami nemocnými celiakií nebo alergií na lepek by mohla vést k vážným zdravotním komplikacím.

Osoby držící bezlepkovou dietu tedy konzumují buď potraviny přirozeně bezlepkové nebo potraviny obsahující lepek jen v minimální koncentraci (deglutenizované). Základem diety je nekonzumování potravin vyrobených z nedeglutenizovaných (běžných) obilovin (ječmen, pšenice, žito a oves), které jsou na lepek bohaté, a jejich nahrazení bezlepkovými potravinami, jako je např. proso, rýže, brambory či kukuřice. Tato dieta je v současnosti jedinou známou léčbou celiakie. Celiakie je dosud nevyléčitelná.

Vhodné potraviny

Pro bezlepkovou dietu jsou vhodné např. následující potraviny: smetana, maso, tvrdé sýry, vnitřnosti (játra, ledviny), vejce, ovoce, zelenina, rýže, kukuřice, sója, laskavec, pohanka, tuky, cukry, med, káva, čaj, kakao.

Zakázané potraviny

Je třeba se vyvarovat všech potravin obsahujících lepek, a to jak vyrobených z běžné mouky (běžné pečivo, těstoviny, jíšky, omáčky, salámy, šunky, sekaná, dochucovadla (kečupy, majonézy), také müsli či cornflakes obsahující pšeničné nebo ovesné vločky...), tak obsahujících pšeničný škrob (např. různé cukrovinky jako zákusky, plněné cukrovinky, ale např. Lentilky (výrobce Orion). Lepek mohou obsahovat i výrobky, u nichž by člověk jeho přítomnost neočekával, včetně některých výrobků tzv. zdravé výživy (např. některé jogurty, Sojové řezy (výrobce Zora, bezlepkový sojový suk vyrábí např. Vitka), plněné čokolády (např. Geisha), rýže v čokoládě, Lipo, lékořicový zlom apod.). U výrobků, jež nejsou označeny jako bezlepkové (buďto nápisem nebo symbolem přeškrtnutého klasu) je třeba vždy sledovat složení výrobku. Celiaci si musejí kupovat speciální bezlepkové pečivo, těstoviny apod., existuje i bezlepkové pivo. Bezlepkové pečivo si mohou také sami upéct v domácích pekárnách nebo i v obyčejných troubách.

V ČR funguje databáze pro bezlepkové výrobky. Odkaz na databázi pro bezlepkové výrobky je uveden zde.

Informace čerpány z článku: Ing. Kateřina Pavelkové – Odbor kontroly, laboratoří a certifikace (ÚI SZPI) a Mgr. Pavly Burešové.