Dopolední svačina

[1.2.2014 | Autor: Alice Petýrková ]A jsme tady s dalším dílem našeho seriálového čtení o správném rozvržení stravy pro naše děti. Tentokrát si něco povíme o dopolední svačině.

Sama mám dítě školního věku a vím, že je školní svačina – dopolední – v poslední době aktuálním tématem. Dokonce na některých školách zavádějí týden zdravých svačin. Proč se ale snažit jen týden? Co tedy zabalit našim dětem s sebou do svačinového boxu?

Podle nedávného průzkumu bylo zjištěno, že většina dětí nosí k svačině bílé pečivo, salám nebo sladkosti. Ovoce nosí pravidelně jen 22% dětí a některé děti vůbec nesvačí!

Zamysleme se tedy nad tím, co bude našemu dítěti chutnat, bude pro něj vhodné a zároveň zdravé. Pokud se stane, že dítě ráno nestihne snídat (všichni jistě známe ten občasný ranní shon), svačina mu snídani nahrazuje a je jediným zdrojem živin během celého dopoledne. Pokud děti svačinu nemají, jsou nepozorné a brzy se unaví.

Vyzkoušejte tedy některý z našich typů na vhodnou svačinku:
- chléb s rostlinným tukem, šunkou a tvrdým sýrem 
- tvarohová pomazánka
- jogurt – školní svačina je vhodným okamžikem, kdy si dát mléčný výrobek
- a samozřejmě ovoce a zelenina 
Zkusme dát dítěti místo sladkostí sušené meruňky nebo švestky.

A na závěr – pitný režim – nesmíme na něj zapomenout! Doporučený denní příjem tekutin u dětí je od 125 do 50 ml na kilogram hmotnosti. Samozřejmě záleží na věku a na tělesné aktivitě dítěte. Takže nikdy nezapomeňme našemu dítěti dát lahev s vhodným nápojem. Doporučuje se ovocný čaj, voda, 100% džusy ředěné vodou.

Další články k rozvrhování stravy najdete v našem „jídelním seriálu“ v sekci Zdravý životní styl.

Vznik článku podpořil Klub Evropské lidové strany. els.JPG