Nákup na internetu

[15.11.2016 | Autor: Lenka Mužíčková ]Nakupovat přes internet je rychlé a pohodlné. Nakupovat se tak dá i v zahraničí, obzvlášť když se díky Evropské unii liberalizuje trh. Ale pozor, opatrnost a obezřetnost se vždy vyplácí.

Jak jednoduše uzavřete smlouvu

Smlouvu můžeme uzavřít už pouhým kliknutím na ikonu „koupit“ nebo „objednat“. To je na internetu to skvělé - ale může to být i zrádné. Jsou lidé, kteří si zkusmo chtějí projít objednávacím protokolem na webu, aby viděli, jaký je ve finále způsob platby. Jenže se mohou spálit, když třeba na zahraničním webu nerozumí všem informacím dokonale. Viz dále.

Jak online odstoupit od smlouvy

Při „nákupu na dálku“ se dá podle zákona odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu a bez sankce. To je výhoda nákupu přes internet. Protože není možnost si zboží vyzkoušet nebo nechat předvést v obchodě, prohlédneme si ho a vyzkoušíme v pohodě doma, a když nám nevyhovuje, vrátíme ho. Ale pozor! Neplatí to pro audio a video nahrávky a počítačové programy, pokud už byl poškozen originální obal. Výjimka z tohoto pravidla platí i pro ubytování, dopravu a zábavní služby, pokud mají být poskytnuty v konkrétním termínu, například koncerty. Na 14 dní se nemůžeme spolehnout ani u služeb, které nám podnikatel začal poskytovat s naším souhlasem už před uplynutím této ochranné lhůty. Právo je plné všelijakých výjimek a je dobré na to pamatovat i při nákupu přes internet.

Ověřit si "obchodního partnera"

Zvláště při „nákupu na dálku“ je opatrnost na místě. Předem je dobré si ověřit, s kým máme tu čest, tzn.:

Můžeme tak předejít nepříjemným překvapením.

Je nutné pořádně přečíst podmínky smlouvy a platby

Pan Jiří si špatně přečetl informace na webu německého vědeckého časopisu a uzavřel s redakcí na dálku smlouvu  s cenou 549 Kč měsíčně na dobu 6 měsíců. Přitom se domníval, že 549 Kč je částka za celý půlrok. Společnost jeho odstoupení od uzavřené smlouvy neuznala a jemu nezbývalo než zaplatit.

Proto je nutné vždy pozorně prostududovat, co a za jakých podmínek se objednává. Je lepší nekoupit nic než si zbytečně přidělávat problémy.

Při problémech s přeshraničním nákupem může pomoct Evropské spotřebitelské centrum: www.evropskyspotrebitel.cz.