Nacházíte se zde: Hračky / RAPEX - rizikové hračky

RAPEX - rizikové hračky


dTest zkoušel dětská jízdní kola

18. prosince 2008 Autor: dTest

Neveselo, truchlivo vládne při každém testu dětských jízdních kol. Ještě ani jednou se nestalo, aby těch bezpečných bylo více než nebezpečných. Vloni jsme varovali před devíti výrobky. A rok poté musíme konstatovat, že se vůbec nic nezměnilo a že k žádné nápravě stavu nedošlo. Z letošních namátkou zakoupených dvanácti kol je deset na štíru s bezpečností!

 

Televizi, rozhlas, tisk jsme použili v závěru loňského roku, abychom varovali před nebezpečnými dětskými koly a také aby se jejich výrobci a dovozci chytili za nos. A i když neznalost neomlouvá (jejich neznalosti byly opravdu veliké), podali jsme jim pomocnou ruku: podrobně, doslova krok po kroku, jsme publikovali požadavky normy (ČSN EN 14765:2006), které se vztahují na dětská kola. Neodpustíme si ale podotknout, že naprostá většina z nich už platila mnohem a mnohem dříve a také že k mnohým z nich ani není zapotřebí nějaká norma, stačí obyčejný rozum. Třeba že šlapátka při malém náklonu kola se nesmí dotýkat země, že mezera mezi šlapátkem a blatníkem či pláštěm předního kola musí být dostatečně velká, aby o ně neškrtala špička nohy, že chránič řetězu musí zakrývat všechna kritická místa, aby si dítě ze zvědavosti neuskříplo nejenom prst, ale aby se do nich nedostaly ani tkaničky obuvi či plandající kalhoty, že po demontáži stabilizačních koleček se nesmí uvolnit uchycení osy zadního kola… A dalo by se ještě pokračovat.
Kabát ušitý z ostudy se některým výrobcům a dovozcům pochopitelně nelíbil a dávali to najevo. Bůhví kde jsme ta kola kupovali (ve specializovaných prodejnách), že to byly zbytky starých modelů (dle ujištění prodávajících šlo o modely dodané či vyrobené v roce 2007), že požadavky normy jsou novinkou, na kterou ještě nestačili reagovat (v době nákupu norma platila přes rok a většina nesplněných bezpečnostních požadavků byla zakotvena již v normě předchozí). Někteří výrobci zaujali pozici mrtvého brouka. I s tím se dost často setkáváme.
Čekali jsme, že rozruch vyvolaný kolem bezpečnosti dětských jízdních kol „vyčistí“ nabídku obchodů a že výrobci a dovozci nebudou riskovat další ostudu a případné propady zisku. Rok poté jsme tedy opět nakupovali kola pro nejmenší a u některých stačil doslova letmý pohled, abychom si uvědomili, jak naivní bylo naše očekávání…

Staří známí

Při posuzování jízdních kol jsme ztrátou bodů postihovali vše, co bylo v rozporu s požadavky na jejich bezpečnost. Ony požadavky totiž nejsou v žádném případě samoúčelné a nelze je – ani ty zdánlivě nepodstatné – odbýt mávnutím ruky. Zaměřují se na kritická místa výrobku, která mohou ohrozit malé děti („inspirací“ pro tvůrce novelizované normy byly a jsou registry dětských úrazů, které pečlivě vedou některé z členských zemí EU, u nás dosud takový registr neexistuje) a předvídají jejich chování. Cílem je minimalizovat možná zranění i zlepšovat funkční vlastnosti jízdních kol.
Jak letošní test dopadl, již víte. A oprávněně se zeptáte, jak je to vůbec možné, když přece jistě existuje zákaz nabídky nebezpečných výrobků. Stejnou otázku si pokládáme i my a ještě ji rozšiřujeme: Jak je možné, že se mezi námi zachycenými výrobky objevují stále tytéž značky a titíž výrobci, respektive dovozci...

Testované výrobky, seznam dětských kol, které naprosto nevyhovují českým normám, a celkové výseldky testu naleznete na webových stránkách časopisu dTEST.


 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS