Nacházíte se zde: Hračky / RAPEX - rizikové hračky

RAPEX - rizikové hračky


Dětské plastové telefony mohou poškodit sluch dítěte

2. února 2009 Autor: ČOI

Výrobce (dovozce): nezjištěn (v šetření)
Dodavatel: nezjištěn (v šetření)

 
1. PHONE NEW STYLE Výrobek je balen v papírové krabici. Obal výrobku obsahuje následující písemné údaje a informace: název výrobku PHONE NEW STYLE, výrobce: MADE IN CHINA, označení CE, piktogram dle ČSN EN 71-6 a další písemné a obrazové informace.
Výrobce (dovozce): nezjištěn (v šetření)   Dodavatel: nezjištěn (v šetření)
POPIS VÝROBKU: 2 ks plastových telefonů (napájení 4 ks AA baterie).   Provedenou kontrolou bylo zjištěno, že vyzváněcí tón vychází z reproduktoru, který je zabudován ve sluchátku v části přikládané k uchu. Při používání telefonů hrozí, že při telefonování, kdy jsou sluchátka přiložena k uchu, může stisknutím libovolného tlačítka na základně telefonu dojít k aktivaci funkce vyzvánění, a tím k velmi silnému akustickému tlaku na ucho dítěte používajícího protější aparát. Naměřené hodnoty akustického tlaku přesahují povolenou hodnotu až o 20 procent.
ZJIŠTĚNÍ: Provedeným kontrolním měřením ve volném poli (přístroj LUTRON SL-4022) byly zjištěny následující nadlimitní hodnoty akustického tlaku u všech posuzovaných vzorků (hraček přikládaných k uchu):  
posuzovaný vzorek maximální povolená hladina akustického tlaku pro hračky přikládané k uchu skutečná (naměřená) hladina akustického tlaku
č. 1 80 dB 99,7 dB
č. 2 80 dB 100,2 dB
Předmětné hračky nevyhovují požadavkům stanoveným v ČSN EN 71-1, 4.20 Akustické hračky, čímž nesplňují podmínky pro uvedení na trh dle ust. § 2 Nařízení vlády č.19/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na hračky, v návaznosti na zákon č. 22/1997 o technických požadavcích na výrobky v platném znění.  Opatření: na výrobky bude vydán zákaz uvádění na trh v souladu s ust. § 7a odst. 1 písm. b) zákona č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, ve znění pozdějších předpisů.


2. BENIGN GIRL - SUPER TELEPHONE Jedná se o sadu hraček - 2x telefon, panenka a doplňky. Obal výrobku obsahuje následující písemné údaje a informace: název výrobku: BENIGN GIRL - SUPER TELEPHONE, výrobce: MADE IN CHINA, označení CE, piktogram dle ČSN EN 71-6 a další písemné a obrazové informace.   Výrobce (dovozce): nezjištěn (v šetření)   Dodavatel: nezjištěn (v šetření) ZJIŠTĚNÍ: Provedeným kontrolním měřením ve volném poli (přístroj LUTRON SL-4022) byly zjištěny následující nadlimitní hodnoty akustického tlaku u všech posuzovaných vzorků (hraček přikládaných k uchu).    
posuzovaný vzorek maximální povolená hladina akustického tlaku pro hračky přikládané k uchu skutečná (naměřená) hladina akustického tlaku
č. 1 80 dB 100,2 dB
č. 2 80 dB 110,1 dB
Předmětné hračky nevyhovují požadavkům stanoveným v ČSN EN 71-1, 4.20 Akustické hračky, čímž nesplňují podmínky pro uvedení na trh dle ust. § 2 Nařízení vlády č.19/2003 Sb. ., kterým se stanoví technické požadavky na hračky, v návaznosti na zákon č. 22/1997 o technických požadavcích na výrobky v platném znění. Naměřené hodnoty akustického tlaku přesahují povolenou hodnotu až o 37 procent, jejich používáním by mohlo dojít k poškození sluchu dítěte.   Opatření: na výrobky bude vydán zákaz uvádění na trh v souladu s ust. § 7a odst. 1 písm. b) zákona č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, ve znění pozdějších předpisů.

Převzato z: ČOI


 
  Obrázky

 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS