Průvodce pro spotřebitele: Až 30 pesticidů narušujících hormonální systém v ovoci a zelenině.
Mezinárodní sekretariát pro chemické látky (ChemSec) společně s dalšími nevládními organizacemi analyzoval prach z ložnic v řadě zemí Afriky, Asie a EU, včetně ČR. 14. 9. byla zveřejněna výsledná zpráva „Domov, sladký domov - překvapení v prachu pod postelí“, která ukazuje, že nebezpečný mix látek narušujících hormonální systém leží utajen pod postelemi po celém světě.
Adidas, druhá největší značka sportovního oblečení na světě, vyslyšela výzvu Greenpeace s názvem DETOX. Zavázala se, že do roku 2020 nebude vypouštět žádné nebezpečné chemické látky, a to napříč celým dodavatelským řetězcem a během celého životního cyklu svých výrobků.
Greenpeace dnes zahajuje inspekční plavbu po Labi „DETOX tour 2011“. Bude odhalovat aktuální nebezpečí, která ohrožují české řeky, upozorní na neřešené problémy minulosti, propojí česká témata s globální kampaní DETOX, vrátí se na místa úspěšných kampaní z uplynulých dvaceti let, bude bilancovat u Spolany, Spolchemie či Synthesie.
Při zahřátí uvolňuje melamin i rakovinotvorný formaldehyd. Experti německého Spolkového institutu pro hodnocení rizik varují spotřebitele, že talíře, mísy a další kuchyňské vybavení vyrobené z melaminové pryskyřice může po zahřátí na vyšší teploty uvolňovat značné množství melaminu i rakovinotvorného formaldehydu. Při teplotách, kterých je dosahováno během vaření, může do potravin migrovat škodlivé množství těchto látek.
Nejnovější studie amerických vědců prokazují, že pesticidy mohou ohrožovat vývoj mozku dětí a snižovat jejich inteligenci.
O negativním vlivu alkoholu na lidské zdraví se hovoří často. Nemělo by však být opomíjeno specifikum jeho vlivu na děti, které si k němu dnes stále dříve nacházejí cestu. Alkohol pro ně představuje vyšší nebezpečí než pro dospělé.
Evropska unie ve ctvrtek 25. 11. zakazala kojenecke lahve, ktere obsahuji nebezpecnou chemickou latku bisfenol A (BPA). Vyslysela tak hlasy environmentalnich organizaci, rady lekaru a vedcu, kteri upozornovali na rizika, ktera tato latka predstavuje predevsim pro deti.
Vědeckých důkazů o škodlivosti bisfenolu A (BPA), který se mimo jiné vyskytuje v kojeneckých lahvích, stále přibývá.
Francie 10. 5. zakázala prodej kojeneckých láhví, které obsahují nebezpečnou látku bisfenol A (BPA). Tato látka se běžně nachází ve výrobcích denní potřeby vyrobených z polykarbonátových plastů včetně kojeneckých lahví. Zákaz BPA v kojeneckých lahvích přijala jako první Kanada, následovalo jí zatím pět států USA, Dánsko a tento týden i Francie. Česká ministryně zdravotnictví na výzvu (1) Greenpeace zakázat bisfenol A ve výrobcích pro děti zatím neodpověděla.
Proti úrazu se snažíme doma své děti chránit všemožnými způsoby. Zaslepujeme elektrické zásuvky, máme pojistky proti otevření dveří a oken, nebo oblepujeme ostré hrany nábytku. Přesto může být náš potomek vystaven jinému nebezpečí. Zdánlivě neškodné věci, které denně doma používáme - např. kosmetické přípravky, nebo zkrášlující rostliny, představují pro dětský organismus nebezpečí v podobě otrav.
Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) zařadila 13. ledna 2010 dalších 14 nebezpečných látek na „černou listinu".
První cigaretu si zapálí v osmi, devíti letech a ve dvanácti z nich jsou už silní kuřáci. Někteří v tom věku přicházejí do center pro závislé na tabáku, aby se svého zlozvyku zbavili.
Řada obchodních řetězců neposkytla Dětem Země informace o nebezpečných látkách ve spotřebním zboží. Velmi rozdílné výsledky získaly Děti Země, když se dotázaly několika desítek obchodních řetězců, zda jimi vyráběné nebo prodávané zboží obsahuje některou z 15 nebezpečných látek oficiálně zařazených na seznam „látek vzbuzujících mimořádné obavy" dle evropské směrnice REACH (1). Řada firem v zákonné lhůtě vůbec neodpověděla. Jiné sice formálně odpověděly, ale neposkytly informaci o výskytu nebezpečných chemikálií, ačkoli jim tuto povinnost už více než půl roku ukládá evropská směrnice REACH (2).
V tomto průvodci najdete chemické látky, se kterými se můžete běžně setkat v našich domácnostech, kancelářích, školách a dalších institucích.
Používání dobrovolné ekoznačky - "symbol květu EU" zavedený od roku 1992 se musí zlevnit a zjednodušit.
V souvislosti se stále častěji se objevující problematikou ftalátů v hračkách z PVC a v předmětech péče o děti shrnujeme základní informace z legislativních opatření v České republice a některé další informace ze zahraničních zdrojů k této problematice.
Je velmi důležité, aby rodiče věděli a zajímali se o to, jaké materiály se používají při léčbě jejich dětí. Seznam zdravotnických zařízení, které nepoužívají PVC a ftaláty, ale alternativní zdravotně nezávadné výrobky, jenž uvádíme na našich stránkách je neúplný.
Zdravotnické pomůcky vyrobené z PVC se stále hojně používají v nemocnicích po celém světě, přestože obsahují množství ftalátů, které jsou známy negativním vlivem na zdraví. V České republice si rizika spojená s používáním zdravotních pomůcek z PVC měkčeného ftaláty uvědomuje stále více odborníků.
Zkoumáme-li účinky PVC na zdraví, musíme vyjít z toho, co PVC vůbec je. PVC je samo o sobě tvrdé, křehké a nestabilní, a proto se do něj přidávají desítky přísad, které mění jeho vlastnosti.