Nacházíte se zde: Zdraví a nebezpečné látky / PVC a ftaláty

PVC a ftaláty


Francie zakázala nebezpečný bisfenol A v kojeneckých lahvích, české ministerstvo zdravotnictví stále mlčí

14. května 2010 Autor: Greenpeace ČR, Jan Freidinger

Francie 10. 5. zakázala prodej kojeneckých láhví, které obsahují nebezpečnou látku bisfenol A (BPA). Tato látka se běžně nachází ve výrobcích denní potřeby vyrobených z polykarbonátových plastů včetně kojeneckých lahví. Zákaz BPA v kojeneckých lahvích přijala jako první Kanada, následovalo jí zatím pět států USA, Dánsko a tento týden i Francie. Česká ministryně zdravotnictví na výzvu (1) Greenpeace zakázat bisfenol A ve výrobcích pro děti zatím neodpověděla.

 

Bisfenol A je klasifikován jako reprotoxická látka a endokrinní disruptor (látka narušující funkci hormonů) a je spojován s celou řadou zdravotních dopadů – s nárůstem neplodnosti, zvýšeným rizikem onemocnění rakovinou, včetně rakoviny prsu a prostaty, cukrovkou, astmatem a řady dalších chronických či nevratných zdravotních problémů, často již při velmi nízké hladině expozice.

Do lidského organismu se může dostávat uvolňováním z produktů, které BPA obsahují (2).  „Největší riziko představuje BPA pro děti a kojence, proto již řada států zakázalo prodej výrobků pro děti do tří let určených pro styk s potravinami. Greenpeace vyzvalo v polovině dubna ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, aby přistoupila ke stejnému kroku, avšak ministryně k naší výzvě zatím mlčí, “ vysvětluje Jan Freidinger z Greenpeace ČR a dodává: „Malé děti jsou nejcitlivější a zaslouží si maximální ochranu, proto by ministryně Jurásková neměla otálet a prosadit zákaz, který by ochránil kojence a batolata před zbytečnými zdravotními riziky.“

Tento krok k ochraně veřejného zdraví by zároveň nepřinesl žádné významnější náklady průmyslu a je plně v souladu s principy prevence a předběžné opatrnosti, kterými se v České republice a Evropské Unii řídí politika ochrany veřejného zdraví.

Bližší informace o produktech obsahujících bisfenol A naleznete na: http://hazardshormony.cz/vyrobaapouziti.html.

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS