Nacházíte se zde: Zdraví a nebezpečné látky / PVC a ftaláty

PVC a ftaláty


EU zakazala kojenecke lahve s bisfenolem A

1. prosince 2010 Autor: Greenpeace

Evropska unie ve ctvrtek 25. 11. zakazala kojenecke lahve, ktere obsahuji nebezpecnou chemickou latku bisfenol A (BPA). Vyslysela tak hlasy environmentalnich organizaci, rady lekaru a vedcu, kteri upozornovali na rizika, ktera tato latka predstavuje predevsim pro deti.

 

Bisfenol A, který se přidává do tvrdých polykarbonátových plastů, představuje podle Evropské unie zdravotní riziko především pro ty nejmenší. Od poloviny příštího roku už by se s ním proto neměli setkat evropští spotřebitelé při nákupu kojeneckých láhví.

„Dnes přijaté rozhodnutí je dobrou zprávou pro evropské rodiče, kteří si nyní mohou být jisti, že od poloviny roku 2011 nebudou plastové kojenecké láhve v EU obsahovat BPA," řekl evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli.

Chemická látka BPA se přidává do tvrdých průhledných plastů a spotřebitelé se s ní kromě kojeneckých lahví setkají například také v krabičkách na jídlo.

Greenpeace vcerejsi rozhodnuti Evropske komise vita. „Od dubna jsme intenzivne presvedcovali Ministerstvo zdravotnictvi, aby prestalo vystavovat kojence a batolata zbytecnym rizikum a lahvicky s BPA v Cesku zakazalo,“ uvedla dnes v reakci na evropsky zakaz Lucie Jakesova, tiskova mluvci Greenpeace CR, a dodala: „Zastupci ministerstva tvrdili, ze k takovemu kroku nemaji dostatek podkladu a ze nevidi duvod aplikovat princip predbezne opatrnosti pro tuto latku. Rozhodnuti Evropske komise vsak jasne ukazalo, ze nas pozadavek byl naprosto opravneny a jsme radi, ze i v Ceske republice zmizi lahvicky s bisfenolem A z trhu“.

Hlavni cesta, kterou se BPA dostava do lidskeho tela, vede pres potraviny, do kterych se uvolnuje z obalu. Potvrdily to mj. i zavery expertniho jednani Svetove zdravotnicke organizace (WHO), ktere se konalo pocatkem listopadu. Zakaz BPA v kojeneckych lahvich je prvnim krokem k tomu, aby se tato nebezpecna latka odstranila ze vsech vyrobku, ktere prichazeji do styku s potravinami (napr. plechovky, konzervy, plastove nadoby) a zacalo se pracovat na jejim nahrazeni vsude, kde k ni existuji bezpecnejsi alternativy.

„Bisfenol A je vsude kolem nas – v pude, v rekach, v prachu. To ostatne prokazaly i nedavne testy Greenpeace. Uvolnuje se z vyrobku a konci tam, kde nema co delat: v lidskem tele. Greenpeace bude proto nadale usilovat, aby se BPA, ale i dalsi nebezpecne latky, nahrazovaly bezpecnejsimi vzdy, kdy je to mozne,“ doplnila Lucie Jakesova.

Bisfenol A byl v kojeneckych lahvich zakazan poprve v Kanade, ktera ho oficialne uznala za toxickou latku i pres velky odpor prumyslove lobby. Zakaz kojeneckych lahvi s BPA plati i v Australii, rade statu USA, Francii a Dansku. Dansky zakaz plati na vsechny produkty, ktere jsou urceny pro deti do tri let a prichazeji do styku s potravinami.

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS