Nacházíte se zde: Zdraví a nebezpečné látky / PVC a ftaláty

PVC a ftaláty


Hormonální diverzanti v potravinách

21. června 2012 Autor: Miroslav Šuta

Průvodce pro spotřebitele: Až 30 pesticidů narušujících hormonální systém v ovoci a zelenině.

 

Hlávkový salát, rajčata, okurky a jablka jsou typy potravin v průměru s nejvyšší dávkou reziduí pesticidů narušujících hormonální systém (tzv. endokrinních disruptorů). Evropští spotřebitelé jsou potenciálně vystaveni až 30 různým reziduím pesticidů hodnocených jako endokrinní disruptory. K takovému výsledku došla organizace Pesticide Action Network Europe na základě analýzy dat z monitoringu obsahu pesticidů Evropské agentury pro bezpečnost potravin EFSA.

„Provedená analýza ukazuje, že pesticidy i nadále zůstávají vážným společenským problémem v mnoha ohledech. Spotřebitelé by neměli zapomínat, že kromě samotných potravin se s pesticidy mohou setkat i v mnoha dalších životní situacích. Např. při procházce v přírodě v okolí polí a zahrádek, v okolí železničních tratí, na sportovištích nebo ve veřejných parcích. V některých oblastech mohou pesticidy představovat problém vzhledem ke kontaminaci pitné vody. Např. v Plzni byli nedávno nucení zvýšit limity týkající v pitné vody pro 5 pesticidů, z nichž některé jsou podezřelé endokrinní disruptory nebo karcinogeny. Dva z nich jsou pro svou nebezpečnost na černé listině Pesticide Action Network," uvedl MUDr. Miroslav ŠUTA z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Škodlivé chemikálie: Endokrinní disruptory jsou aktivní chemické látky, které narušují hormonální systém lidského těla. Velké množství vědeckých studií spojuje endokrinní disruptory s vážnými chorobami jako jsou např. snížení plodnosti, některé typy rakoviny (nádory prsu a prostaty), poškození mozku, obezita nebo cukrovka.

Znepokojivé je, že tyto nemoci jsou v Evropě na vzestupu. Zatím bylo dosaženo určitého pokroku v oblasti odstraňování endokrinních disruptorů z kosmetiky, kojeneckých láhví nebo hraček. Alarmující výsledky: Rezidua až 30 různých pesticidů řazených mezi endokrinní disruptory byly nalezeny v každodenních potravinách evropských spotřebitelů. U několika položek jako jsou papriky bylo v evropských zemích analyzováno více než 20 různých pesticidů – endokrinních disruptorů. To v dlouhodobém časovém horizontu může vést ke vzniku ještě nebezpečnějších směsí – tzv. koktejlový efekt.

Nejvyšší hladina endokrinních disruptorů byla prokázána v salátu, těsně následovala rajčata, okurky, jablka a pórek.

Tipy pro spotřebitele: PAN Europe dnes zahájila informační kampaň na internetové stránce www.disruptingfood.info. Spotřebitelům doporučuje zvolit pro bioprodukty, pokud je to možné, zejména pro nejzranitelnější, jako jsou děti, a nahradit na prvním místě vysoce rizikové potraviny jako jsou rajčata, salát a okurky."Průvodce pro spotřebitele" zveřejněný PAN Europe nabízí i další jednoduché a praktické rady pro každodenní život.

Další krok: Jednou z hlavních mezer v současném nařízení o pesticidech je absence konkrétních kritérií pro oficiální definice endokrinních disruptorů. Regulátoři byli až doposud nyní velmi pomalí v přijímání nových vědeckých poznatků jako efekty nízkých dávek. Evropská komise to musí napravit do prosince 2013.

Další informace:MUDr. Miroslav ŠUTA, Centrum pro životní prostředí a zdraví, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika, e-mail: miroslav.suta (zavináč) centrum.cz, tel.: 608 775 754

Isabelle PINZAUTI, PAN Europe, e-mail: isabelle@pan-europe.info, tel: +32 497 695 842
Lucie DANIEL, PAN Europe, e-mail: lucie@pan-europe.info, tel.: +32 489 398 195

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS