Jak dobře a pohodlně nakoupit na internetu?

10. ledna 2014 Autor: Generation Europe

Kdo dnes nenakupuje na internetu, jako by byl z jiného století. Nakoupit si nové oblečení či spotřebič vás stojí na webu pár kliknutí. Odpadne pobíhání po obchodech, zboží si můžete nechat dovézt až domů nebo si ho v kamenném obchodě pouze vyzvednout. Ale někdy se skvělá koupě může proměnit v noční můru.

 

Jak se tedy nenechat na internetu nachytat?

Stejně jako v běžných obchodech, i na internetu je třeba si dávat pozor na podvodníky. Jako se například riskuje při koupi čehokoli na ulici od překupníka, stejně tak můžete riskovat při nákupu na neprověřené internetové stránce plné lákavých nabídek na extra levné zboží.

Je nejnižší cena vždy nejvýhodnější?

Na internetu mezi obchodníky probíhá skutečná cenová válka. To je jeden z důvodů, proč lze na internetu nakoupit výhodněji než v běžných obchodech.. Často je ale příliš nízká cena prvním náznakem podvodu. Jestliže najdete nabídku např. na mobil o polovinu levnější než kdekoliv jinde, je potřeba si e-shop si pořádně prověřit.

Jak poznáme bezpečný e-shop?

Nejlepší ze všeho je vlastní dobrá zkušenost nebo doporučení přátel a známých. Stejně tak mohou „poradit“ další nakupující přímo na internetu v diskuzích nebo na portálech, které se zabývají hodnocením e-shopů. Sledujte vzhled samotných internetových stránek, texty a možnosti platby. Zjistěte si vždy základní informace o prodávajícím – zejména údaje o jeho sídle, identifikačním čísle (zda skutečně existuje), zásadní jsou také kontakty pro případ reklamace. Prostudujte si obchodní podmínky – informace o ceně a způsobu platby, o dodacích podmínkách, právech a povinnostech a ochraně osobních údajů. Vždy upřednostňujte obchodníka, který vás o těchto podmínkách řádně informuje.

Podívejte se na stránkách obchodu po logu certifikátu APEK (Asociace pro elektronickou komerci) nebo SAOP (Spotřebitelský audit obchodních podmínek). Pokud je e-shop má, určitě je zveřejní.

Zaplatit předem? Ano, či ne?

Pokud chce obchodník platbu jedině a pouze předem – je třeba rozhodně zbystřit! Drtivá většina obchodů nabízí různé druhy platby, především platbu převodem a na dobírku. Dobře si rozmyslete způsob platby, a pokud objednáváte u daného obchodu poprvé, může být dobírka či osobní odběr tou bezpečnější volbou.

Zboží mi nevyhovuje, chci ho vrátit!

Na obrázku bylo vámi vybrané zboží podle vašich představ, ale realita je jiná? Pro tyto a další případy máte právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů od koupě a následně zboží vrátit. Je třeba si proto schovávat kopie všech dokladů o koupi – fakturu, objednávku, potvrzení nákupu, všeobecné obchodní podmínky, případně i popis daného zboží – pro případ možného sporu.

Ale pozor! Nezapomeňte, že e-shop není půjčovna, a pokud bude zboží opotřebované či poničené, není záruka, že dostanete všechny peníze zpět.

Je tedy nákup na internetu bezpečný?

Ano. Nákup na internetu je bezpečný, pokud dodržíte základní pravidla obezřetnosti. Obecně je větší pravděpodobnost, že vás okradou v tramvaji než na internetu. V obou případech je ale nutné být pozorný a hlídat si peněženku. Pravou i tu virtuální!

Vznik článku podpořil Klub Evropské lidové strany. els.JPG

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS