Vánoční čas není pouze dobou radosti, ale i častých sexuálních útoků na děti a mladistvé na internetu. Podle odborníků málokterý rodič a dítě však ví, že v těchto dnech dochází k nejčastějším nabídkám a sdílení intimních materiálů na internetu, především pak na různých sociálních sítích. Odborníci hovoří o tzv. sextingu, který hrozí především studentům ve věku puberty a post puberty.
Praha (5. 11. 2015) - Občanské sdružení Budulínek.eu vyhlašuje na svých webových stránkách velkou podzimní vzdělávací soutěž. Soutěžící budou odpovídat na otázky týkající se aktuálních témat, například z oblasti zdraví, internetové bezpečnosti nebo spotřebitelských práv a povinností. Celkový vítěz soutěže vyhraje poznávací zájezd do Bruselu nebo do Štrasburku na pozvání europoslankyně Šojdrové, pod jejíž patronací celá soutěž probíhá.
OCHRANA SPOTŘEBITELE PŘED NEBEZPEČNÝMI VÝROBKY NA INTERNETU
Termín: Pátek 2.12. 2011, 13:00
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Přítomní: Zuzana Roithová, poslankyně Evropského parlamentu, Petr Hasman, ředitel plánování kontrol ČOI, Miroslav Huml, právník sdružení Spotrebitel.net
Program: projekce reportáže o nebezpečných výrobcích prodávaných přes internet (5 minut), úvodní slova přítomných (3x3 minuty), názorná ukázka závadného zboží koupeného i přes zákaz po internetu, otázky a odpovědi
Česká obchodní inspekce vydala vloni zákaz prodeje na 91 501 hraček. Hračky totiž představovaly riziko chemického ohrožení dětí a kvůli špatným mechanickým vlastnostem také možné zranění dětí. V současné době předvánočních nákupů odborníci varují, aby rodiče důkladně zvážili, které hračky dětem koupí. Orientovat se mohou například podle ochranných známek.
Češi patří mezi tři nejobéznější národy v Evropě. Více jak polovina české populace je nad hranicí normální hmotnosti. Podle odborníků je situace velmi vážná, zvláště ve stravování dětí a dospívajících. Velkou roli v oblasti zdravého stravování hraje nedostatečná informovanost a zneužívání obchodních a reklamních praktik. Naučené špatné stravování se pak velmi těžce odbourává.
Zákazníci neznají svá základní spotřebitelská práva, která by mohli uplatňovat při předvánočních nákupech. Vyplynulo to z odpovědí a reakcí spotřebitelů v projektu Budulinek.eu. Prodejci tohoto faktu využívají a dovolují si více, než je únosné.
Plastové dětské hračky mohou kromě radosti způsobit i vážné zdravotní problémy. Závadné hračky rozpoznáte například podle nepříjemného zápachu, který mají na svědomí jedovaté ftaláty. Jedná se o nebezpečné chemikálie, jež se do plastu přidávají pro změkčení a přitom se velmi snadno uvolňují při ohýbání a okusování, což může u malých dětí vyvolat zvracení nebo dokonce otravu.
Každý rodič nebo prarodič chce pro svého potomka jen to nejlepší, to je samozřejmé. A to platí v případě hraček. Bohužel na našem trhu se sem tam objeví hračky nebezpečné. Jak se tedy vyhnout jejich nákupu a na co si máme dát pozor? Odpovědi naleznete v rozhovoru, který poskytla paní poslankyně Zuzana Roithová do časopisu Revue plus v prosinci 2009.
Zuzana Roithová kritizuje nedůsledné potírání nedovolených obchodních praktik. Postoj států, které jsou proti prodloužení antidumpingových cel na dovoz čínské obuvi, jde proti zdraví občanů EU.
Rozhovor z časopisu Žena a život: Chceme pro děti jen to nejlepší, tedy zdravotně nezávadné potraviny, hračky a oblečení. Jenže jak se zorientovat v záplavě zboží na trhu, z něhož navíc většina pochází z Asie? Zeptali jsme se poslankyně Evropského parlamentu Zuzany Roithové.
Evropský parlament dnes schválil tzv. Telekomunikační balíček, což je největší revize evropské legislativy pro oblast internetu, mobilních telefonů a jiných telekomunikačních prostředků.
Budulínek si pro děti připravil hravé omalovánky. Pokud o ně máte zájem, vyzvedněte si je v nejbližším mateřském centru.
Ke stažení Vám nabízíme informační letáky týkající se témat nejčastěji diskutovaných na Budulinek.eu.
Ponižující scénky na YouTube, chatování s neznámými, pedofilové - to jsou jen některé z pastí nastražených na děti na síti. Na Budulínkovi (www.budulinek.eu) začíná soutěž, kde se dozvíte, jak chránit sebe i své děti před rizikovým obsahem internetu.
Evropská unie se letos zaměřila na kyberšikanu - do zvýšení bezpečnosti dětí na internetu chce do roku 2013 investovat 55 milionů eur, kromě informační kampaně chce posílit i nástroje pro zabezpečení on-line prostředí. Také sedmnáct internetových společností, mimo jiné Facebook či Google, se zavázalo lépe chránit své dětské uživatele.
Rodiče se v případě problémů s dětskou obuví stále častěji obracejí na odborníky. Dokazuje to nedávná stížnost jedné z maminek, která na klouzavé bačkorky označené symbolem kvality upozornila na internetových stránkách www.budulinek.eu. Tyto stránky pomáhají tápajícím rodičům s výběrem a používáním vhodných dětských výrobků.
„Česká republika bude muset i v rámci předsednictví EU výrazně přitvrdit v boji proti sexuálnímu vykořisťování dětí," říká Zuzana Roithová, místopředsedkyně pracovní skupiny pro práva dětí v Evropském parlamentu.
Třetina prvňáčků přichází do školy s vadami, které souvisí s nesprávným obouváním, pouze tři procenta dětí předškolního a školního věku nosí délkově odpovídající obuv a další studie prokazují, že nošení nezávadné obuvi v dětství prodlužuje život diabetikům až o dvacet let. Toto je pouze zlomek argumentů, kterými se europoslankyně a lékařka Zuzana Roithová snaží přesvědčit rodiče, aby kupovali boty otestované jako zdravotně nezávadné.
„Mám radost, že se rok s rokem sešel a já mohu s hrdostí říci, že se nám podařilo splnit slib a v rekordním čase navrhnout, a ještě před Vánoci schválit moderní závazná pravidla, která lépe ochrání děti v Evropě před nebezpečnými hračkami".