Nacházíte se zde: Tiskový servis

Tiskový servis


Internetový časopis pro rodiče Budulinek.eu zahajuje vzdělávací soutěž „Bezpečný internet“

5. března 2009 Autor: Eva Potužníková

Ponižující scénky na YouTube, chatování s neznámými, pedofilové - to jsou jen některé z pastí nastražených na děti na síti. Na Budulínkovi (www.budulinek.eu) začíná soutěž, kde se dozvíte, jak chránit sebe i své děti před rizikovým obsahem internetu.

 

Zjistíte, jak se vyhnout zavirování počítače, jak zamezit dětem v přístupu na nevhodné stránky nebo jak vlastně fungují sociální sítě, jaké klady mají či která nebezpečí skýtají. „Pro mladé je internet neodmyslitelnou součástí jejich běžné komunikace - ať už jde o stahování hudby nebo videa či komunitní sítě," říká patronka projektu a poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová.

Děti tráví na internetu denně v průměru tři hodiny. „Mnozí rodiče ale nevědí, co jejich potomci u počítače skutečně dělají - mimo jiné i proto, že jsou ve srovnání s nimi na internetu „amatéry"," upozorňuje Roithová. „Za alarmující považuji statistiky, podle kterých se čtrnáct procent dětí osobně setkalo s někým, koho poznaly prostřednictvím internetu - tuto skutečnost si však připouštějí jen 4 procenta rodičů!" varuje europoslankyně. Každé čtvrté dítě bylo také při elektronické komunikaci dotázáno na sexualitu nebo sexuální zkušenosti, tím to ale nekončí - Interpol má v databázi přes půl milionu snímků hochů a dívek zneužitých pro porno, zachránit se jich podařilo jen 500. Více než polovina dětí a mladistvých ve věku od 13 do 17 let na internetu vědomě vykonává nelegální aktivity - minulý měsíc například policisté ze speciálního oddělení internetové kriminality navrhli obžalovat tři mladíky, kteří provozovali server s nelegálními filmy a hudebními nahrávkami a nabízeli je přes tzv. peer-to-peer sítě (podobných serverů je ve světě přibližně sto), za to jim hrozí až pět let vězení, povinnost náhrady škody či propadnutí zabavených věcí.

„Nejen děti - uživatelé, ale často ani jejich rodiče nevědí, jaká činnost je na internetu ještě legální a co už je trestné," podotýká Zuzana Roithová. Proto soutěžte, inspirujte se a chraňte lépe sebe i své děti! Od 5. 3. do 30. 4. 2009 na www.budulinek.eu/souteze. Pro úspěšné řešitele je připraveno několik hodnotných cen: hlavní výhrou je cesta do Belgie a Lucemburska pro 4 osoby, dalších deset vylosovaných obdrží roční předplatné časopisu dTest.

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS