Nacházíte se zde: Potraviny / Zdravá výživa

Zdravá výživa


Příprava „Dietary Guidelines 2010“

31. srpna 2009 Autor: Ing. Irena Suková, ICBP

Výživová doporučení v USA jsou pravidelně každých 5 let aktualizována. V r. 2010 mají být více než dosud zaměřena proti soli a SOFAS (solid fats, alcohol, added sugar, tzn. nasycené a trans-tuky alkohol a přidaný cukr).

 

Aktuální výživová doporučení představil dr. Hentges, výkonný ředitel International Life Sciences Institution (ILSI) North America, na výročním červnovém jednání v Institute of Food Technologists (IFT), které probíhalo pod názvem „ The evolution of dietary guidance: Lessons learned and new frontiers" (tzn. zabývalo se budoucím zaměřením výživových doporučení s ohledem na dosavadní zkušenosti a nová nebezpečí).
Doporučený denní příjem sodíku by se měl snížit z 2,3 g na 1,5 g. Doporučení by měla podrobněji řešit přívod vlákniny a celozrnných výrobků (specifikovat rozdílný obsah vlákniny v různých druzích výrobků ze zrnin), a také věnovat více pozornosti doplňkům, fortifikaci a nápojům. Podle některých názorů je nedostačující doporučení „3 porce celozrnných obilovin" z r. 2005, ale je třeba zdůraznit že se má jednat o celozrnné zrniny s vlákninou, protože obsah vlákniny kolísá mezi 3,4 % u hnědé rýže po 17,3 % v neloupaném ječmenu. Jenže předností celozrnných výrobků není jen vláknina, takže tento názor má své oponenty. Nejvýznamnějším zdrojem vlákniny ve stravě Američanů jsou bramborové hranolky a housky na hamburgery, což, bohužel, souvisí s vysokým přívodem energie a nežádoucích tuků a soli.
Na základě nových poznatků by měla být změněna doporučení pro draslík a vitamin D. K tomu však zřejmě zatím nebude dost podkladů, takže nové doporučené dávky vitaminu D budou obsaženy až v doporučení 2015. Výbor pro výživová doporučení bude využívat internetovou výživovou databázi C.N.P.P. (Center for Nutrition Policy and Promotion), která bude zpracovávat reakce na návrhy.

Food Business News, 5, 2009, č. 9, s. 1, 25, 30 - Food Processing.

Převzato z: www.bezpecnostpotravin.cz

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS