Nacházíte se zde: Potraviny / Zdravá výživa

Zdravá výživa


Více ovoce a zeleniny pro děti!

3. prosince 2008 Autor: EP

V Evropské unii žije dnes přes 22 milionů dětí s nadváhou, každé čtvrté z nich je obézní. Špatné stravovací návyky spojené s omezeným pohybem jsou příčinou problémů, kterých se mnoho dětí nezbaví ani dospělém životě. Co s tím dělat? Evropský parlament navrhuje poskytovat školákům čerstvé ovoce a zeleninu. Děti v Evropě jedí totiž méně než doporučených 400 gramů denně.

 

Členové zemědělského výboru Evropského parlamentu vědí, co je dobré: ovoce a zelenina nejsou jen vhodné pro boj s nadváhou, ale pomáhají také snížit riziko řady nemocí. Jak známo, co se člověk v mládí naučí, to mu později slouží celý život. Proto poslanci žádají, aby děti ve škole dostávaly pravidelně ovoce a zeleninu k svačině.

Příspěvek Evropské unie si představují tak, že z unijního rozpočtu se vyčlení devadesát milionů euro, za které se pořídí pro děti ve věku 6-10 let nejméně jeden kus ovoce (například jablko anebo banán) týdně. Členské země pak mohou navrhovaný rozpočet ještě navýšit a dodávky ovoce a zeleniny do škol rozšířit.

Peníze stačí aspoň na jedno jablko týdně pro všechny děti

Současný návrh je omezen finančními možnostmi, ideální by bylo samozřejmě, kdyby děti měli ovoce a zeleninu denně, včetně předškoláků. Na takový projekt by bylo ale zapotřebí vyčlenit nejméně půl miliardy euro ročně.

Členové výboru pro zemědělství doufají, že systém povede k posílenému partnerství s domácími pěstiteli. Výběr ovoce a zeleniny by měl pocházet ze členských zemí EU, nejlépe z domácí ekologické "bio" produkce.

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS