Nacházíte se zde: Potraviny / Zdravá výživa

Zdravá výživa


Dětské snídaňové cereálie: Sladká bomba

3. prosince 2008 Autor: dTest

Zdravá, chutná a výživná snídaně. Tak nějak se snaží tvářit dětské snídaňové cereálie. Lákavé příchutě a kreslenými postavičkami zdobený obal. Které dítě by odolalo Asterixovi s Obelixem? A která matka nepodlehne prosbám své ratolesti, zvláště když požaduje výjimečně něco zdravého?
Bohužel, idyla se nekoná. Dětské cereálie nejsou onou proklamovanou zdravou snídaní.

 

Z dětské obezity se stává celosvětový problém. Podle organizace IOTF (International Obesity Task Force) je jedno z deseti dětí na světě obézní, to je více jak 155 milionů dětí na celém světě. Podle Světové zdravotnické organizace trpí pět milionů dětí ve věku do pěti let nadváhou. Což znamená, že obezita se začíná týkat čím dál tím menších dětí. Tento trend se nevyhýbá ani České republice.
Průzkumy ukazují, že příčin dětské obezity je několik. Zahrnují nízké povědomí o správné stravě, nepravidelné jídlo a špatné stravovací návyky. Zvyšující se popularita jídel bohatých na cukr, pizzy, hamburgerů a jiných fast-foodových poživatin s sebou přináší zvýšený příjem energie, zejména cukru a tuků, ale také soli. Ten je čím dál tím méně kompenzován aktivním pohybem. „Dieta“ složená z nasycených tuků a soli má zásadní vliv na krevní tlak a hladinu cholesterolu. Množství přijímaného cukru, tuku a soli je však otázkou návyku. Děti by měly být odmalička vedeny ke zdravým stravovacím návykům, k příjmu pestré stravy v uměřeném množství a tyto návyky by si měly udržet celý život, podle přísloví co se v mládí naučíš, ve stáří jako bys našel.
Snaha výrobců potravin jde bohužel proti této snaze. Masivní propagace dětských potravin bohatých na tuk, cukr a sůl je bohužel významným faktorem podílejícím se na celosvětovém problému dětské obezity.

Převzato z: http://www.dtest.cz/detske-snidanove-cerealie-sladka-bomba. Na uvedené webové stránce naleznete celé znění článku i kompletní test s výsledky.

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS