Nacházíte se zde: Potraviny / Zdravá výživa

Zdravá výživa


Kontaminace mléčných výrobků v Číně

27. listopadu 2008 Autor: MZV

Čínské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že mléko a mléčné produkty vyrobené různými výrobci ve vnitrozemí Číny jsou kontaminovány melaminem a jsou tak příčinou onemocnění ledvin více než 6000 malých dětí včetně pěti kojenců, kteří již zemřeli. Příznaky onemocnění byly přitom již zjištěny u 53.000 dětí.

 

Čína představuje pro odbyt sušeného dětského mléka druhý největší trh na světě. Problém byl nejprve zjištěn u sušeného kojeneckého mléka z největší čínské mlékárny Sanlu Group, následné vyšetřování a testy prokázaly kontaminaci i u dalších výrobců.

 

Evropská unie nedováží z Číny žádné mléko. Zdravotní problémy proto obyvatelům sedmadvacítky nehrozí, jak sdělila zpočátku kauzy novinářům mluvčí komisařky pro ochranu zdraví Andrully Vassiliuové.

 

Později ovšem objevili kontroloři ve Finsku a na Slovensku na pultech obchodů několik desítek vadných produktů.

Seznam výrobců a výrobků, u nichž byla zjištěna kontaminace melaminem, naleznete ZDE.

Melamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Obsahuje 66% dusíku, takže je ideální pro zamaskování skutečnosti, že mléko bylo zředěno vodou - pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje.

 
 
els-ed
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
Optimalizace pro vyhledávače (SEO): Komunikační a public relations agentura Commservis.com, s.r.o., (c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008
Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS