Nacházíte se zde: Potraviny / Zdravá výživa

Zdravá výživa


Kontaminace mléčných výrobků v Číně

27. listopadu 2008 Autor: MZV

Čínské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že mléko a mléčné produkty vyrobené různými výrobci ve vnitrozemí Číny jsou kontaminovány melaminem a jsou tak příčinou onemocnění ledvin více než 6000 malých dětí včetně pěti kojenců, kteří již zemřeli. Příznaky onemocnění byly přitom již zjištěny u 53.000 dětí.

 

Čína představuje pro odbyt sušeného dětského mléka druhý největší trh na světě. Problém byl nejprve zjištěn u sušeného kojeneckého mléka z největší čínské mlékárny Sanlu Group, následné vyšetřování a testy prokázaly kontaminaci i u dalších výrobců.

 

Evropská unie nedováží z Číny žádné mléko. Zdravotní problémy proto obyvatelům sedmadvacítky nehrozí, jak sdělila zpočátku kauzy novinářům mluvčí komisařky pro ochranu zdraví Andrully Vassiliuové.

 

Později ovšem objevili kontroloři ve Finsku a na Slovensku na pultech obchodů několik desítek vadných produktů.

Seznam výrobců a výrobků, u nichž byla zjištěna kontaminace melaminem, naleznete ZDE.

Melamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Obsahuje 66% dusíku, takže je ideální pro zamaskování skutečnosti, že mléko bylo zředěno vodou - pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje.

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS