Nacházíte se zde: Potraviny / Zdravá výživa

Zdravá výživa


Každé desáté české dítě je obézní

17. ledna 2010 Autor: ČTK

Praha - S nadváhou v Česku bojuje 15 procent dětí a každé desáté české dítě je obézní. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na aktuální průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) o zdraví obyvatel 23 členských zemí. V počtu tlustých dětí je Česko na devátém místě. Podle lékařů je na vině spíše životní styl než špatné stravovací návyky.

 

"Vyloženě obézních je deset až jedenáct procent dospívajících," potvrdil MfD praktický lékař Bohuslav Procházka, který řídil domácí výzkum na toto téma. Podle něj je obézních dětí třikrát více než v roce 1991.

Tradičně se nárůst obezity zdůvodňuje tím, že děti propadly fastfoodu, ale není to pravda. Už proto, že v menších obcích žádné McDonaldy či KFC nejsou. "Změnil se životní styl. Děti skoro nechodí ven," soudí Procházka.

Tomu, že nevhodné jídlo za zdejší dětskou obezitu tak úplně nemůže, nasvědčuje podle Procházky i to, že dětem na rozdíl od váhy klesly hodnoty cholesterolu.

Rodiče se děti bojí pouštět samotné ven, mnohé z nich mají místo toho spoustu kroužků. Případně tolik učení, že na pobíhání venku stejně nemají čas. "Zvláště ve městech je málo prostoru pro cvičení dětí, které nemají ambice závodně sportovat, nebo nedostatečné množství cest vhodných pro jízdu na kole," dodala lékařka z Endokrinologického ústavu Marie Kunešová.

První v počtu obézních dětí se v průzkumu OECD umístily Spojené státy, vpředu je také Portugalsko, Španělsko či Řecko. Naopak Slováci jsou třetí od konce.

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS