Nacházíte se zde: Potraviny / Zdravá výživa

Zdravá výživa


Pozor na plastové hroznové víno nebo plátek "hrušky" v cukru!

2. prosince 2008

Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) upozornili na chutně vypadající výrobky, které ve skutečnosti nejsou k jídlu. Plastové hroznové víno, svíčka ve tvaru odpoledního šálku kávy a hruška v cukru jsou sice na první pohled k zakousnutí, ale spíš vám i vašim dětem způsobí bolení břicha, ne-li horší zdravotní potíže.

 

ČOI na konci listopadu varovala před nebezpečnými výrobky zaměnitelnými svým vzhledem s potravinami. Navíc upozornila, že nejde jen o nebezpečí záměny, jde i o riziko vdechnutí malých částí těchto potravinových napodobenin, např. zrnek kávy:

Hroznové víno plastové, které je svým charakterem zaměnitelné s potravinou.
Provedením interního posouzení tohoto odebraného vzorku výrobku bylo zjištěno, že manipulací s tímto výrobkem lze snadno oddělit jednotlivé kuličky bobulí, které je možné vložit do úst, což vytváří riziko udušení. Tyto jednotlivé kuličky lze zcela vložit do zkušebního válce pro zkoušení malých částí.
Kávový šálek s podšálkem a našlehanou pěnou s kousky čokolády a kávovými zrny, který je svým charakterem zaměnitelný s potravinou, ačkoliv se v skutečnosti jedná o dekorativní svíčku.
Provedením posouzení tohoto odebraného vzorku výrobku bylo zjištěno, že manipulací s tímto výrobkem lze snadno oddělit jednotlivé malé části, které imitují kousky čokolády a kávová zrna a tyto je možné vložit do zkušebního válce malých částí, tedy i do úst, čímž se vytváří riziko udušení.
Plátek hrušky v cukru
Provedením posouzení tohoto odebraného vzorku výrobku bylo zjištěno, že tento výrobek lze celý vložit do zkušebního válce malých částí a tedy i do úst, čímž vytváří riziko udušení.

Zdroj: Česká obchodní inspekce

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS