Předkládáme Vám seznam výrobců a dodavatelů dětské obuvi, kteří mají k dnešnímu dni platný certifikát Žirafa.
V poslední době mladé maminky velmi často diskutují o problematice tzv. „bosého obouvání“. Sílící trend velí sundat boty a chodit naboso, maximálně v ultratenkých botách. Taková chůze simuluje cvičení a měla by být jen krátkodobá. Prodejci barefoot obuvi (bosé obouvání) často účelově neuvádějí, že taková obuv je určena pouze pro krátkodobou chůzi. Taková obuv má primárně pouze ochrannou funkci při chůzi po nerovném povrchu a měla by být používána tam, kde dítě nemůže vyloženě chodit bosky např. kvůli zranění nohy.
Chytré video upozorňující na nástrahy výroby obuvi v zemích Dálného východu a zejména na praktiky nadnárodních obuvnických firem.
Je nezbytně nutné, aby dětská obuv byla vyrobena a nošena (vybrána a zakoupena v prodejně) ve shodě s rozměrovými, fyziologickými a biomechanickými potřebami nohou dětí příslušného věku, aby se dětská noha mohla dobře vyvíjet a nebyla deformována špatnou obuví.
Letos poprvé uspořádala Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA) soutěž pro rodiče malých dětí pod názvem „Kde rádi nakupujete dětskou obuv“. Soutěž byla inspirována obdobnou soutěží, která proběhla v německy mluvících zemí v roce 2009/2010. Cílem soutěže bylo zjistit, kde rodiče malých dětí nejraději nakupují dětskou obuv a proč tomu tak je. Mimo odpovědi na otázku, která zjišťovala oblíbenou prodejnu, jsme se z dotazníku mohli dozvědět i oblíbenou značku dětské obuvi, informovanost rodičů o značce „Žirafa“ a spokojenost s výběrem dětské obuvi na českém trhu.
Česká obuvnická asociace realizovala v závěru loňského školního roku projekt „Kvalitou obouvání k omezení úrazů ve školách“. Cílem projektu je, aby se zlepšila současná nevyhovující úroveň obouvání dětí, což je možné jedině ve spolupráci se školou a s rodiči dětí.
Během slyšení s designovaným komisařem pro zdraví a spotřebitelskou politiku Johnem Dallim z Malty otevřela Zuzana Roithová otázku ochrany dětí před nebezpečnými výrobky, které se do EU dovážejí hlavně z Asie. Roithová chce, aby toto téma bylo jednou z hlavních priorit nové Komise.
Nebezpečí nošení zdravotně závadné obuvi dětmi a dospívající mládeží spočívá především v tom, že každé poškození nohou a pohybového aparátu v dětství se mnohdy projeví v úplném rozsahu až za 30 nebo 40 let. Dětská noha se od nohy dospělého člověka liší v mnoha anatomických i funkčních vlastnostech, proto i obouvání dětí má na rozdíl od dospělých svá specifika.
... aneb o čem ta "Žirafa" vlastně je? O významu certifikace dětské obuvi dnes již pochybuje málokdo. Visačka s logem žirafy se stala synonymem kvality, zdravotní nezávadnosti, což je směrodatné vodítko pro mnohé zákazníky. Již delší dobu se řeší případ, kdy byla podobná značka "Žirafy s klaunem" používána firmou Obuv Essi s.r.o. Celý problém mj. vyústil až ke ...
Podle lékařských studií se více než devadesát devět procent dětí rodí se zdravýma nohama. S přibývajícím věkem se počet vad nohou zvyšuje. Je proto alarmující zjištění, že asi jedna třetina prvňáčků přichází do školy s nohama poškozenýma v důsledku nošení nesprávné obuvi. Tyto poznatky se uvádějí v Memorandu Za zdravé obouvání dětí v České republice, které podpořily zdravotnické a odborné instituce, organizace na ochranu spotřebitelů a výrobci obuvi sdružení v České obuvnické a kožedělné asociaci (ČOKA). Celostátní antropometrický průzkum více než deseti tisíc dětí a mládeže ve věku od tří do devatenácti let, uskutečněný v letech 1997-1999 odborníky z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati, ukázal, že poškození se týká dokonce již i dětí v předškolním věku.
Třicet dva a půl tisíce párů dětských pantoflí vyrobených z karcinogenních materiálů neprošlo na pulty polských obchodů. Nebezpečnou zásilku dovezených výrobků zadrželi polští celníci.
Helmer Roger, britský poslanec v Bruselu, se s touto otázkou obrátil na Zuzanou Roithovou, když v Evropském parlamentu vyjednávala podporu pro písemnou deklaraci o Evropských standardech pro dětskou obuv. Odpověď europoslankyně a lékařky byla následující:
V souvislosti s úvahami o snížování DPH požádala Zuzana Roithová ministra financí Miroslava Kalouska o zahrnutí dětské obuvi do 15 let do výrobků prodávaných ve snížené sazbě.
Co chodidlo těhotné ženy potřebuje? Jaké boty nejsou pro těhotné ženy vhodné? A co hygiena? Měla by být bota obutá spíš na holou nohu nebo naopak? Na tyto a jiné otázky odpovídaly RNDr. Pavla Šťatsná, Ph.D. a PhDr. Vlasta Mayerová.
Dětská zimní obuv uvnitř s kožíškem SHION FASHIONChlapecké polobotky Hanson
V poslední době se na sekretariát České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) ve Zlíně obrátilo několik spotřebitelů - rodičů, kteří se dotazovali na nadstandardní hodnocení dětské obuvi a oprávnění používat značku „Zdravotně nezávadná obuv- bota pro Vaše dítě" (Žirafa") u dětské obuvi od výrobce ESSI obuv s.r.o, Uhlířské Janovice. Děje se tak na základě přiložené visačky od firmy ESSI obuv s.r.o., která je zaměňována s originální visačkou.
Podle odborných studií jsou nohy druhou nejzatíženější částí lidského těla hned po srdci. Po narození má 98 - 99 % dětí zdravé nohy a v předškolním věku má již jedna třetina z nich vadu vzniklou díky nevhodné obuvi. Průzkum dále zjistil, že pouze 3 % dětí předškolního a školního věku nosí délkově odpovídající obuv!
Čtěte rozhovor, který poskytly odbornice RNDr. Šťastná a PhDr. Mayerová redakci Family Star.
Ne nadarmo se říká: „Ševče, drž se svého kopyta“. Tato pravda se potvrdila při zářiovém testu MF Dnes, kdy byla testována dětská obuv určená pro prvňáčky od různých výrobců.
Mnozí z Vás již zcela určitě slyšeli o tzv. dobrovolné certifikaci dětské obuvi, kterou před jedenácti lety zavedla Česká obuvnické asociace (nyní Česká obuvnická a kožedělná asociace - ČOKA), jako reakci na zhoršující se situaci se zásobováním našeho trhu kvalitní zdravotně nezávadnou dětskou obuví. Byla to bezprostřední reakce na transformační proces, kdy pokles v odbytu obuvi na domácím trhu byl doprovázen prudkým růstem konkurence z dovozu, zvláště levnými výrobky nízké kvality z Číny a dalších asijských zemí.
Česká obuvnická a kožedělná asociace Czech footwear and leather association - podkladový materiál pro jednání Evropské komise pro zdraví a ochranu spotřebitele
Dne 29.10.2008 byla milým hostem České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) europoslankyně MUDr. Zuzana Roithová. MUDr. Zuzana Roithová již delší dobu velmi nezištně zastupuje zájmy České republiky a zájmy evropských spotřebitelů z hlediska bezpečných výrobků na trhu EU. Mezi tyto výrobky patří např. i zdravotně nezávadná dětská obuv.
RNDr. Pavla Šťastná, Ph.D. – Univerzita Tomáše Bati, Fakulta technologická, Ústav inženýrství a hygieny obouvání, Zlín
V cenovém souboji vyhrává levná dětská obuv z dovozu, která však může trvale poškodit zdraví. Potvrzují to odborníci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati. Podle jejich studie způsobuje nošení nevhodné obuvi výrazné poškození chodidel skoro u třetiny dětí.
Kupujete dětem laciné boty? Zakládáte jim na doživotní zdravotní problémy. Obzvláště velmi levná obuv může způsobit i vážné komplikace s páteří, varují pediatři a ortopedové. Radí proto ve prospěch zdraví nakupovat pouze takové boty, jež jsou certifikované a označeny visačkou žirafy. Pro některé rodiče jsou však stále na prvním místě ceny, které jsou daleko nižší u asijských dovozců.
Europoslankyně navštívila v květnu rychnovské mateřské centrum Jája a v místní televizi diskutovala na téma zdravého dětského obouvání.
Evropská komise uvalí na levnou obuv z Číny a Vietnamu antidumpingová vyrovnávací cla. Od 7. dubna bude platit čtyřprocentní clo, během půl roku vzroste na 16,8 procenta pro vietnamskou obuv a 19,4 pro čínskou obuv.