Nacházíte se zde: Dětské boty / Zdravotně nezávadná dětská bota

Zdravotně nezávadná dětská bota


Obouvání těhotných žen

26. března 2009 Autor: RNDr. Pavla Šťatsná, Ph.D., PhDr. Vlasta Mayerová

Co chodidlo těhotné ženy potřebuje? Jaké boty nejsou pro těhotné ženy vhodné? A co hygiena? Měla by být bota obutá spíš na holou nohu nebo naopak? Na tyto a jiné otázky odpovídaly RNDr. Pavla Šťatsná, Ph.D. a PhDr. Vlasta Mayerová.

 

Obouvají se nastávající maminky správně?

„Bohužel musím připustit, že obouvání žen v těhotenství je doposud věnována velmi malá pozornost, přestože obuv může u budoucí maminky sehrát velmi významnou roli pro zachování jejího zdraví, bezpečnosti, pocitu svěžesti a dobré pohody. Četnými biomechanickými studiemi je prokázáno, že nošením vhodné obuvi v těhotenství můžeme předejít mnoha běžným potížím, které často těhotenství doprovázejí. Jedná se především o potíže pohybového ústrojí a pohybové aktivity těhotných."

Speciální obuv pro těhotné ženy na našem trhu existuje nebo neexistuje? Jakou obuv by si měly těhotné ženy vybírat?

„Přestože speciální obuv pro těhotné ženy na našem trhu opravdu neexistuje, je možno nastávajícím maminkám doporučit některé zásady, jimiž by se měly řídit při výběru správné obuvi. Měly by odložit hluboko do svých botníků společenskou obuv s vysokými podpatky a vrátit se k ní až po porodu, a to jen příležitostně do společnosti, kam tato obuv patří. Naopak měly by dát přednost obuvi s nízkým podpatkem, vyrobené z přírodních materiálů, která svou konstrukcí a vnitřním vybavením poskytne noze pohodlí, všestrannou oporu a bezpečnou chůzi."

Jakou roli hraje správný výběr bot těhotné ženy ze zdravotního hlediska?

„Mezi nejčastější fyziologické jevy v těhotenství, jejichž průběh lze pozitivně ovlivnit vhodnou obuví, patří poruchy rovnováhy a chůze gravidních žen. Tyto poruchy úzce souvisejí se změnami na páteři a pánvi, ke kterým dochází v průběhu těhotenství. Neustálým zvětšováním břicha a prsů dochází k posunu těžiště těla směrem dopředu. K udržení rovnováhy musí těhotná žena zaklánět trup dozadu, přitom dochází ke zvětšování prohnutí v oblasti bederní páteře, (tzv. bederní lordóza). Následkem toho se dostavují zvláště během druhé poloviny těhotenství typické bolesti v bederní a křížové oblasti a v kyčlích, vzniká pocit únavy nohou. Fyziologické uvolnění kloubů v křížové oblasti způsobuje tzv. „kačení chůzi těhotných". Mírná pohyblivost kosti stydké, potřebná pro zdárný průběh porodu, může být příčinou bolestí a nejisté chůze, která může být zhoršena objemným bříškem, jež brání těhotné kontrolovat zrakem terén, po němž se pohybuje."

Jaké boty nejsou pro těhotné vhodné? Určitě tedy nebude dobré nosit obuv na vysokých podpatcích v průběhu těhotenství.

„Nošením vysokých podpatků by se dále prohlubovala již tak zvětšená lordóza. Výše podpatku by v žádném případě neměla být větší než 3 cm., přičemž se můžeme řídit heslem, čím nižší podpatek, tím lepší a stabilnější chůze. Z hlediska zlepšení stability doporučujeme podpatky se širokou nášlapnou plochou, nejlépe klínového tvaru. Bezpečnost chůze v obuvi může být dále zvýšena dobrou bandáží nohy, svrškem obuvi a dostatečně dlouhým a pevným opatkem, který drží patu ve správné poloze a působí preventivně proti nežádoucím bočním pohybům nohy a zvrtnutí kotníku."

Zde budou asi sehrávat pozitivní roli správné střihy i materiály, použité na svršek obuvi.

„Jejich vhodná volba může pozitivně ovlivnit právě změny objemů nohou a také problémy s krevním zásobováním nohou. Nejlépe se osvědčuje derbový střih se šněrováním, sponkovým nebo velcro uzávěrem. Tento střih umožňuje dokonale pružnou bandáž nohy a přizpůsobení cyklickým změnám objemů nohou v průběhu dne, resp. nárůstům v průběhu celého těhotenství. Nevhodné jsou lodičky nebo mokasíny. Zásadně dáváme přednost obuvi z přírodních materiálů, jako jsou useň (kůže) a textil, které se dobře přizpůsobují individuálním tvarům nohou, jsou měkké, prodyšné a dobře sají pot. Při zvýšené potivosti nohou těhotných nemůžeme pro vhodné teplotně-vlhkostní podmínky uvnitř obuvi udělat nic lepšího. Samozřejmostí je i každodenní pečlivá hygiena a péče o nohy, nošení bavlněných ponožek, jež jsou schopny odsát pot z nohou a zlepšovat teplotně vlhkostní mikroklima v obuvi."

Jaká další důležitá kritéria pro správné obouvání musí splňovat obuv pro nastávající maminky?

„Především by měla být dobře ohebná (flexibilní) v přední části, tj. v místech, kde se noha ohýbá při chůzi. Tuto vlastnost obuvi můžeme zjistit v obchodě jako první - při ohnutí přední části nahoru neklade správná obuv příliš velký odpor. Kvalitní obuv by měla být rovněž stabilní, tzn. aby se „nekolébala" ze strany na stranu a pokud možno by měla být co nejlehčí. Pro bezpečnost chůze je vhodná obuv s podešví s protiskluzným dezénem, zejména v zimním období je tento požadavek velmi důležitý. Velmi důležitým požadavkem na komfortní a zdravotně nezávadné obouvání je samozřejmě dobré padnutí obuvi na nohu. Proto podobně jako u dětí, jejichž nohy neustále rostou a vyvíjejí se, doporučujeme rovněž nastávajícím maminkám, aby při nákupu nové obuvi si nechaly odborně proměřit nohy a při výběru vhodné obuvi počítaly s tím, že se jim noha, na rozdíl od obuvi, bude v průběhu těhotenství poměrně výrazně měnit."

Spousta nastávajících matek má problémy s otoky dolních končetin, u některých se dokonce objevují křečové žíly...

„Naštěstí jsou tyto potíže většinou jen dočasné, způsobené hormonálními změnami, ztíženým odtokem krve z dolních končetin a ochabnutím žilních stěn. Obuv by proto měla respektovat zvýšené nároky na krevní zásobování dolních končetin a změny objemů nohou v průběhu dne i během celého období těhotenství. Nárůst objemu nohou v těhotenství může být někdy poměrně velký, zvláště v teplém a vlhkém prostředí, při fyzické námaze nebo dlouhém stání. To se samozřejmě projeví jako nepříjemný až bolestivý tlak obuvi na nohu, který je vystřídán velkou úlevou při vyzutí. Výsledky studie, kterou prováděla Biomechanická laboratoř při FT  UTB ve Zlíně mj. ukázaly, že během 2. a 3. trimestru se mohou objemy nohou zvětšit až o tři šířky obuvi."

Zvyšující se hmotnost během těhotenství způsobuje řadu potíží. K jejich zmírnění tedy určitě může přispět i správná obuv.

„To je naprostá pravda. Mnoho těhotných žen správné obouvání podceňuje. Podle literárních údajů představuje zvýšení hmotnosti během těhotenství v průměru kolem 12 kg, může však být i mnohem vyšší. Nadměrným přetěžováním samozřejmě trpí celý pohybový systém, především klouby dolních končetin a páteř. Silné nárazy při chůzi po obvykle velmi tvrdých površích můžeme velmi účinně utlumit obuví s pružnou podešví a s měkkou vkládací stélkou, jež vytváří při chůzi tzv. polštářový efekt. Ideální by bylo opatřit obuv anatomicky tvarovanou stélkou, která chrání nohu před únavou a poškozením v důsledku zvýšené hmotnosti. Můžeme doporučit i občasné použití obuvi s masážní stélkou, která zlepšuje cirkulaci krve a odstraňuje únavu."

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS