Nacházíte se zde: Dětské boty / Zdravotně nezávadná dětská bota

Zdravotně nezávadná dětská bota


Dětská obuv ničí nohy

30. října 2008 Autor: Michal Verner, MF Dnes

V cenovém souboji vyhrává levná dětská obuv z dovozu, která však může trvale poškodit zdraví. Potvrzují to odborníci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati. Podle jejich studie způsobuje nošení nevhodné obuvi výrazné poškození chodidel skoro u třetiny dětí.

 

Děkan Fakulty technologické Petr Hlaváček proto už několik let spolupracuje s europoslankyní Zuzanou Roithovou, členkou výboru parlamentu EU pro ochranu spotřebitele. „V Evropě tvrdě prosazuje řešení problematiky zdravotně závadné dětské obuvi, což mě těší,“ řekl na adresu Roithové Hlaváček, který je také viceprezidentem České obuvnické a kožedělné asociace. A dodal: „Je prokázáno, že nohy dětí dostávají zbytečně zabrat. Přibývá navíc výrobců, kteří jsou schopni bez hlubších vědomostí kopírovat kvalitní obuv, ale pouze její vzhled, nikoli funkci.
Nevhodný tvar či pevnost bot zanechává u mnoha dětí trvalé následky. „Vada kotníku může vyústit i v poškození páteře, k její deformaci,“ varoval ortoped Vladimír Holoubek. „Je také prokázáno, že nošení nezávadné obuvi v dětství prodlužuje život diabetikům. A to až o dvacet let proti těm, kteří nosili nevhodné boty,“ řekla Roithová.
Podle ní je český i celý evropský trh příliš otevřený nekvalitním dětským botám. „V devadesátých letech nastala liberalizace trhu, který pak zaplavily výrobky ze zemí, kde se zdravotními hledisky nošení obuvi příliš nezabývají,“ uvedla.
A pro výrobce a dovozce dětských bot v podstatě neexistují směrnice, jak má obuv vypadat. „Je pouze stanovena podmínka, že nesmí obsahovat materiály, které by mohly poškodit zdraví dítěte, a to jen u výrobků pro děti do tří let věku,“ sdělil Alois Šůstek, výrobce dětské obuvi a další viceprezident obuvnické asociace.
Roithová se nyní snaží prosadit „celounijní směrnice“ pro hygienickou a ortopedickou nezávadnost dětských bot. „Pouze třináct ze sedmadvaceti členských zemí však tento krok podporuje. Musíme proto nejdříve seznámit veřejnost s riziky, která zdravotně závadná obuv přináší,“ řekla.
Pokud se potom lidé budou více zajímat o zdravotní hlediska nošení obuvi, měly by zdravotně nezávadné boty zlevnit. „Teď o ně není velký zájem, vyrábí se v malém, takže jsou drahé. A tudíž je mnoho zákazníků nekupuje. To je bludný kruh,“ podotkla europoslankyně.

* Nezávadné boty Jak je poznat - Musí mít prostornou kulatou špičku (boty se špicí deformují prsty) - Jsou vyrobeny z kůže, textilu nebo Goretexu - Mají šněrování nebo pásek, který fixuje nohu. Také by měly mít co nejnižší podpatek a hmotnost - Podmínkou je savá stélka

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS