Nacházíte se zde: Dětské boty / Zdravotně nezávadná dětská bota

Zdravotně nezávadná dětská bota


Podpora dobrovolné certifikace dětské obuvi s „žirafou“

7. ledna 2009 Autor: ČOKA

Mnozí z Vás již zcela určitě slyšeli o tzv. dobrovolné certifikaci dětské obuvi, kterou před jedenácti lety zavedla Česká obuvnické asociace (nyní Česká obuvnická a kožedělná asociace - ČOKA), jako reakci na zhoršující se situaci se zásobováním našeho trhu kvalitní zdravotně nezávadnou dětskou obuví. Byla to bezprostřední reakce na transformační proces, kdy pokles v odbytu obuvi na domácím trhu byl doprovázen prudkým růstem konkurence z dovozu, zvláště levnými výrobky nízké kvality z Číny a dalších asijských zemí.

 

Lékařskými průzkumy a rovněž z klinické praxe je prokázáno, že nekvalitní, zdravotně závadná obuv svou konstrukcí i materiálem může velmi závažně poškodit rostoucí dětskou nohu, a to mnohdy s vážnými následky na celý život. Proto je zapotřebí, aby byla na našem trhu dostatečně široká nabídka zaručeně kvalitní a zdravotně nezávadné dětské obuvi. Rodiče by měli možnost pohodlně si vybrat obuv, která je nejen vhodná po stránce zdravotní, ale která uspokojí také estetické požadavky rodičů i dětí.

Mnohdy se však stává, že rodiče marně shánějí v našich prodejnách kvalitní certifikovanou dětskou obuv, o které již mnoho ví a rádi by ji svým dětem zakoupili.

Zdá se, že jsme si do určité míry již „vychovali" nejen prodavače, ale i samotné rodiče k odpovědnému přístupu k nákupům dětské obuvi. Ale je také naší povinností, aby nabídka dětské obuvi v našich prodejnách byla co nejširší a plně uspokojila požadavky zákazníků.

Dobrovolná certifikace dětské obuvi se provádí podle Technické specifikace TS-ITC 276/2006/a (obuv pro děti do 3 let) a TS-ITC - 002/1998/a (pro děti nad 3 roky). Obuv, která získá certifikát, může být označena certifikační značkou a registrovanou visačkou s motivem žirafy. S každým držitelem certifikátu je uzavřena licenční smlouva, aby nemohlo docházet ke zneužívání značky. Kontrolu označování dobrovolně certifikované dětské obuvi visačkou žirafy v prodejní síti provádí po dohodě s ČOKA Česká obchodní inspekce. Zneužití značky bude posuzováno jako falzifikát značky a je právně postižitelné.

V České republice se na výrobce (dovozce, prodejce) dětské obuvi pro děti do tří let (skupina velikosti 0 a 1) se vztahuje povinnost zajistit si atesty na materiály u kompletní obuvi, a to podle zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a vyhlášky č. 84/2001 Sb. o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti do 3 let. Proto mají většinu nejpodstatnějších zkoušek k dobrovolné certifikaci již hotovou. Stačí pouze provést ortopedické a bezpečnostní hodnocení, a pak může obuv získat i certifikát a oprávnění nosit visačku s „žirafou".

Zdroj: ČOKA

 
Přiložené soubory
Postup_certifikace.doc
 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS