Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje, zda se v maloobchodní tuzemské síti nachází hračky, které by představovaly pro děti bezpečnostní riziko. Tentokrát zjistila, že je na trhu v ČR plastová svítící hračka Čelenka – Králíček. Baterky v hračce nejsou dostatečně zajištěné a po jejich vyjmutí je může dítě vložit do úst a polknout nebo vdechnout.
Hračky nesmí být ani zdrojem nebezpečí, které vyplývá z hořlavosti použitých materiálů. Proto nesmí obsahovat hořlavé plyny ani hořlavé kapaliny a gely.
Co všechno se u hraček sleduje? Hračky musí být bezpečné z hlediska mechanických vlastností, hořlavosti a uvolňování nebezpečných chemických látek. U elektrických hraček k tomu ještě přistupují požadavky na elektrickou bezpečnost.
Pro posouzení bezpečnosti hračky je velice důležité vědět, pro jak staré dítě je hračka určená. Největší rozdíl je v požadavcích na hračky pro děti do 3 let a nad 3 roky.
Na trhu je velké množství výrobků, u kterých není jasné, jestli je považovat za hračku nebo ne. Při rozhodování o tom, jestli je výrobek hračka nebo ne, je možné využít některá orientační kritéria.
Pravděpodobně už každý z nás stál před volbou, co koupit dítěti na hraní. V dnešní době, kdy hračkářský průmysl nabízí nepřeberné množství různých výrobků – od těch jednoduchých až po ty samochodící, mluvící a další technické vymoženosti, je mnohdy těžké si vybrat.
Víte, s čím si hrajete? je mezinárodní kampaň za zlepšení pracovních podmínek při výrobě hraček.
CENIA vydala publikaci „Odpovědné nakupování“, ve které najdete mimo jiné zajímavé desatero.
Na kontroly dětských jízdních kol s maximální výškou sedla v rozmezí od 435 do 635 mm a s pohonem na zadní kola se ve 2. čtvrtletí 2011 zaměřily všechny inspektoráty ČOI. Porušení povinností a požadavků stanovených pro tyto výrobky zákonem o obecné bezpečnosti výrobků (zákon č. 102/2001 Sb.) zjistili inspektoři v 17 ze 77 provozoven (22 %).
Nejen elegantní design a funkčnost, ale zejména kritéria bezpečnosti by měli hodnotit spotřebitelé při výběru nového kočárku. Těmto rozhodnutím napomáhají i výsledky průběžné celoroční kontroly České obchodní inspekce.
Nechají vás vaše děti projít kolem automatů s hračkami, aniž by odolaly pokušení nějakou drobnost získat? Plastová vajíčka, gumové hopíky, autíčka, zvířátka, nejrůznější figurky - to vše láká malé i větší děti. Vždyť všechny ty hračky jsou takové roztomilé a za „…pár korunek, mami“.
Sortiment hraček patří k výrobkům, kterým věnuje Česká obchodní inspekce velkou pozornost po celý rok – a to jak z hlediska jejich bezpečnosti, tak i informačních povinností. Kromě cílených kontrolních akcí plánovaných jednotlivými inspektoráty, byly hračky dozorovány v provozovnách s tímto sortimentem všemi inspektoráty.
Prevence se do značné míry kryje s prevencí škod působených alkoholem, drogami a hazardem. I zde jsou důležité na jedné straně vřelost, laskavost a zájem, na straně druhé pak schopnost prosazovat rozumná pravidla, rodičovský dohled a pevnost.
Jaké Vaše nejmenší potěší a přitom Vy budete mít jistotu, že je výrobek bezpečný? A proč se na některých odrážedlech píše, že nejsou vhodná pro děti do tří let? Neobchází tímto ustanovením výrobci zákon?
Označení CE je klíčovým dokladem o shodě výrobku s legislativou EU a umožňuje volný pohyb výrobků na evropském trhu.
Česká obchodní inspekce neprovádí pouze vlastní dozorovou činnost, ale pravidelně spolupracuje i na zahraniční úrovni. Důkazem toho je tato společná dozorová akce zaměřená na dětská chodítka v rámci PROSAFE (fórum pro prosazování bezpečnosti výrobků v Evropě).
Česká obchodní inspekce provádí celoplošnou kontrolní akci zaměřenou na hračky a výrobky pro péči o děti. Kontroly, které jsou prováděny všemi inspektoráty České obchodní inspekce, jsou naplánovány na celý rok 2010.
Evropské země loni využily systém včasného varování RAPEX v případě 1993 nebezpečných výrobků, což je o 7 % více než v roce 2008.
V období od 2. 11. – 30. 11. 2009 provedla Česká obchodní inspekce – Inspektorát Královéhradecký a Pardubický kontrolní akci zaměřenou na hračky a výrobky pro péči o děti.
Je konec strachu z nebezpečných plastových hraček, které mohou obsahovat škodlivé ftaláty, dioxiny a jiné látky ohrožující zdraví dětí.
Toto označení mohou získat hračky, které podle nezávislých a odborných hodnotitelů (z Pedagogické fakulty UK, Asociace předškolní výchovy ad.) splňují výtvarné, pedagogické, zdravotně-bezpečností i funkční požadavky.
Česká obchodní inspekce provádí celoroční kontrolu výrobků pro děti. Zaměřuje se především na hračky určené dětem mladším 36 měsíců, hračky pro děti od 3 do 14 let věku a výrobky pro péči o dítě. Jedná se o celoplošnou akci, která je naplánovaná na celý rok 2009. Kontroly se účastní všechny inspektoráty České obchodní inspekce.
V září tohoto roku provedla Česká obchodní inspekce po celé České republice kontrolní akci zaměřenou na dodržování požadavků zákona o technických požadavcích na výrobky a nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na hračky.
„Růst zachycených nebezpečných výrobků na evropském trhu v loňském roce a fakt, že se na tom podílí nadále zejména čínské zboží, ukazuje na dvě věci: jednak, že boj s bezohlednými dovozci nesmíme vzdát, a za druhé, že se práce kontrolních orgánů zlepšuje - zvýšila se kapacita systému RAPEX," říká první místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Zuzana Roithová.
V prosinci 2008 se Zuzana Roithová zúčastnila konference, na které sdružení Arnika představilo svůj nový projekt Chemická bezpečnost občanů Evropy. Přečtěte si rozhovor, který eurposlankyně s Arnikou vedla nejen o nebezpečných hračkách.
„Mám radost, že se rok s rokem sešel a já mohu s hrdostí říci, že se nám podařilo splnit slib, v rekordním čase navrhnout a ještě před Vánoci schválit moderní, závazná pravidla, která lépe ochrání děti v Evropě před nebezpečnými hračkami," uvádí Zuzana Roithová.
Při výběru dětského kola může sám spotřebitel rozlišit výrobek bezpečný od toho nebezpečného. Stačí se zaměřit na několik kritických míst, např. provedení konců řídítek, provedení nášlapných ploch šlapátek, jejich vzdálenost od země, chránič řetězu, značka hloubky zasunutí na sloupku řídítek a na sedlovce. Hodně napoví i takové "maličkosti", jaké představuje návod a značení na rámu kola. Připravili jsme stručný přehled požadavků, které uvádí norma ČSN EN 14765:2006 Dětská jízdní kola – Bezpečnostní požadavky a zkušební metody.
V lednu 2009 bude schválená nová směrnice o bezpečnosti hraček, která změní současné povinnosti pro výrobce a nově i dovozce. Legislativní úprava se po schválení českým Parlamentem dotkne i výrobců z východních Čech.
Jedním z témat projektu „Chemická bezpečnost občanů Evropy“, který včera představilo sdružení Arnika, je i bezpečnost hraček a výrobků pro děti.
Po více než 20 letech byla zmodernizována legislativa týkající se bezpečných hraček. Konečné znění směrnice, kterou jednohlasně odhlasoval Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele v Evropském parlamentu, již jen čeká na souhlas všech zemí Evropské unie.
Druhá značka Bezpečné hračky je vydávána akciovou společností Institut pro testování a certifikaci (ITC), ale původ má v Itálii. „Prioritou je ochrana zdraví dětí, značka přináší rychlou informaci o bezpečnosti výrobku a i vyšší kvalitě, než jakou požaduje legislativa,“ říká Tatiana Pašiaková z ITC.
Rada České republiky pro jakost a Řídící výbor Programu Česká kvalita oznámily v září 2006 přijetí značky "Bezpečná a kvalitní hračka" do Programu Česká kvalita.
Bezpečnost spotřebitelských produktů v EU a šetření Evropské komise