Nacházíte se zde: Hračky / Zdravotně nezávadná hračka

Zdravotně nezávadná hračka


Dozor nad kvalitou trhu v České republice a ochrana před dovozem nekvalitních hraček z Číny

4. prosince 2007 Autor: Zuzana Roithová

Bezpečnost spotřebitelských produktů v EU a šetření Evropské komise

 

Evropská komise na konci listopadu 2007 představila soubor opatření, jak účinněji prosazovat a provádět kontroly bezpečnosti výrobků, které jsou v současné době v EU zavedeny. K přezkoumání mechanismů na ochranu spotřebitelských produktů se rozhodla začátkem září po řadě případů, kdy byly z trhu staženy nebezpečné hračky z Číny; americký výrobce hraček Mattel stáhl začátkem září z prodeje doplňky pro panenku Barbie, vyráběné v Číně, kvůli nepřípustné úrovni olova (během jednoho měsíce tak učinil celkem třikrát, počtvrté – v říjnu – šlo o výrobky z Mexika).
Letos v listopadu se pak objevilo několik burcujicích případů - například dětské zubní pasty s Večerníčkovými postavičkami, které díky obsahu diethynelglykolu mohou poničit ledviny či centrální nervový systém, nebo skládací kuličky Bindeez s jedovatou tekutinou (hydroxybutyrátem), které mohou způsobit kóma. V roce 2006 bylo 48% z 924 výrobků, které byly označeny jako nebezpečné a staženy z unijního trhu, dovezeno právě z Číny. Téměř čtvrtina nebezpečných produktů byly hračky.
Mnohé členské státy zavádějí před vánoci kampaň o bezpečnosti hraček, kterou ovlivnil i fakt, že letos v říjnu bylo v databázi RAPEX mimořádně mnoho oznámení (179), přičemž 69% pocházelo z Číny (proti průměru, tedy 49%). Téměř dvě pětiny oznámení se týkaly hraček (obvyklý průměr je 25%).

Bezpečnost hraček

Česká legislativa ukládá povinnost kontrolovat mechanické vlastnosti a chyby hraček do 14 let (což odpovídá definici z evropské směrnice o hračkách, podle níž je hračka výrobek či materiál určený k hraní pro děti do 14 let), látkové složení a tedy i výskyt nebezpečných chemikálií dělá Ministerstvo zdravotnictví jen do tří let. Až vstoupí v platnost směrnice REACH, bude ministerstvo kontrolovat chemické složení hraček pro děti až do těch 14 let.
Bezpečnost hraček je zakotvena jednak ve směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků, která zavazuje výrobce a dovozce k dodržování bezpečnostních standardů a okamžitého informování úřadů v případě výskytu jakéhokoliv problému. Následující kroky jsou již plně v pravomoci členských států, Evropská komise pouze koordinuje a případně informuje členské státy o problémech. Dále také ve směrnici o sbližování právních předpisů členských států týkajících se bezpečnosti hraček. Ta říká, že „hračkou“se rozumí jakýkoli výrobek nebo materiál koncipovaný nebo jednoznačně určený ke hraní dětem mladším 14 let, ale například české úřady sledují co se složení týče jen hračky pro děti do tří let a obchody nabízející výrazné slevy. Evropská Směrnice o hračkách čeká na své přepracování, první návrhy by měly padnout v prvním čtvrtletí 2008.
RAPEX
- evropský  systém včasného varování pro nepotravinářské produkty, díky němu se informace o nebezpečném výrobku, odhaleném národním kontrolním orgánem, rychle dostane k orgánům v dalších členských zemích a Evropské komisi a výrobek je stažen z trhu. Systému se účastní třicet zemí – všechny země sedmadvacítky a Island, Lichtenštejnsko a Norsko. V lednu 2006 podepsalo Generální ředitelství EK pro zdraví a ochranu spotřebitele s Čínským generálním úřadem pro kontrolu kvality, inspekci a karanténu (AQSIQ) Memorandum o porozumění generální bezpečnosti výrobků. Memorandum má podpořit hlavně čínské úřady v jejich úsilí zajistit bezpečnost výrobků, hlavně těch vyvážených do EU. Informace RAPEX jsou dostupné AQSIQ, takže Čína může ihned jít po oznámených nebezpečných výrobcích.
Třetí EU RAPEX zpráva o Číně
- po zavedení čínské obdoby systému RAPEX začal AQSIQ referovat o krocích, které podnikla čínská strana v reakci na oznámené nebezpečné výrobky z Číny. Peking má tyto zprávy podávat každé tři měsíce.
Z výsledků poslední zprávy RAPEX (systém včasné výměny informací pro nebezpečné spotřební výrobky) o Číně vyplývá, že čínské orgány dosáhly při přijímání nápravných opatření, která mají zastavit uvádění nebezpečného zboží na evropský trh, značného pokroku. Podle zprávy bylo v průběhu tří měsíců od července do září 2007 plně vyšetřeno 184 případů; oproti tomu uváděly předchozí dvě zprávy (z července 2007 a z prosince 2006) pouze 84 případů dohromady. Nápravná opatření byla přijata ve 43 % případů. Do prosince 2007 Čína zavede vlastní systém výměny informací vytvořený podle systému RAPEX, jehož cílem bude koordinace práce s regiony a zlepšení účinné spolupráce.

 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS