Nacházíte se zde: Oblečení / Zdravotně nezávadné oblečení

Zdravotně nezávadné oblečení


Na co si dát při výběru oblečení pozor?

4. prosince 2008 Autor: SOTEX GINETEX CZ

Nejprve si dobře rozmyslete, k jakému účelu má oblečení sloužit. U každého výrobku se upřednostňují jiná hlediska a tedy i jiné vlastnosti. V zásadě se dá hovořit o třech základních skupinách vlastností, které vytvářejí jeho reprezentativnost, životnost respektive štrapáčnost a příjemnost při doteku či používání.

 

Reprezentační vlastnosti vnímáme subjektivně a rozdílně podle toho, jde-li např. o oděv sportovní, pracovní nebo společenský, případně jiný. Zajímá nás barevnost a střih oděvu vzhledem k současně platné módě.

Životnost oblečení můžeme naopak vyjádřit řadou objektivně měřitelných vlastností jako pevnost, odolnost v oděru (v ploše i v hraně), odolnost proti rozvláknění a proti žmolkování nebo zátrhovosti, posuvnost nití nebo posuvnost nití ve švu stálobarevnost na světle. O štrapáčnosti mluvíme proto, že pro vzhled výrobku je také důležitá frekvence jeho používání a tedy i jeho údržby, tzn. praní nebo chemického čištění. Proto u často používaného výrobku je důležitá snadnost údržby a s tím související rozměrová stálost, stálosti vybarvení ve vodě, v chemickém čištění, v potu a otěrech a při žehlení odolnost vůči vyšším teplotám.

Příjemné pocity při nošení - prodyšnost, propustnost vodních par, navlhavost a příjemný omak. V poslední době vnímáme i tzv. hygienické vlastnosti, které mají zajistit nedráždivost pokožky. Jedná se o optimální hodnoty pH vodného výluhu, nízký obsah jakýchkoliv nebezpečných látek, jako je formaldehyd, těžké kovy, pesticidy, PCP látky.

Není přirozeně možné ověřit si při koupi kvalitu textilního výrobku uspokojivým způsobem. Přesto však existují jednoduché zkoušky (laické zkoušky kapitola IV.C.) a některé zásady, které vás uchrání případných zklamání.

Než zboží, které jsme vybrali podle vzhledu a které se nám líbí, koupíme, je dobré odložit nadšení, neposlouchat chválu prodavačky, jak nám to sluší a nejprve zkontrolovat jeho označení. S výrobky bez označení materiálového složení v češtině a bez symbolů údržby by mohly být potíže. Prohlédneme si výrobek ze všech stran a dáme pozor zejména na to, zda:

 • není viditelně poškozen (roztržení, umazání),
 • je rovnoměrně vybarven,
 • dodržel výrobce dostatečnou velikost okrajů švů (zda se šev při nošení nevytrhne),
 • jsou jednotlivé díly výrobku dobře vsazeny,
 • vyhovuje jeho materiálové složení naší představě o jeho užívání, vyhovuje doporučený způsob údržby.

Na co nezapomenout:

 1. předem si vždy ujasněte, co vlastně kupujet a jestli jste ochotni akceptovat všechny podmínky, které prodejce uvádí,
 2. vybírejte si pouze vyhovující materiálové složení,
 3. dobře si prohlédněte výrobek, pokud možno rozbalený,
 4. seznamte se se všemi písemnými informacemi (musí být v češtině), které výrobce uvádí v souvislosti s výrobkem. Na výrobku by mělo být uvedeno 5 symbolů údržby, etikety bývají všity u oděvních výrobků v límcovém švu, nebo bočním švu. Pokud nenaleznete označení výrobce a symbolů údržby, výrobek nekupujte! S takovým výrobkem byste mohli mít potíže při údržbě i při reklamacích,
 5. dobře si prohlédněte symboly údržby. Jestliže koupíte výrobek, kde jsou všechny symboly údržby škrtnuty, přebíráte zodpovědnost na sebe, protože z hlediska odborného je takový výrobek pouze na jedno použití. Také příliš nízká doporučená teplota (30 ºC) pro praní bavlněných barevných textilií naznačuje, že výrobce zřejmě kryje nestálost vybarvení výrobku (případně i vyšší sráživost), před reklamacemi,
 6. ještě než zaplatímte, prohlédněte si paragon. Mohou zde být např. uvedeny na zadní straně další informace formou razítka. Zaplacením potvrzujete i seznámení s uvedenou informací a prodejce tím v mnoha případech omezuje možnost reklamace.

  Převzato z: SOTEX GINETEX CZ
 
 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS