Nacházíte se zde: Oblečení / Zdravotně nezávadné oblečení

Zdravotně nezávadné oblečení


Správné značení oblečení

3. prosince 2008 Autor: SOTEX GINETEX CZ

Podmínky pro výrobce a prodávající v České republice upravuje "Zákon o ochraně spotřebitele" č. 634/1992 Sb. v platném znění. Podle tohoto zákona má být výrobek viditelně a srozumitelně označen.

 

Zákon požaduje, aby byly uváděny následující údaje:

 1. název výrobku, označení výrobce nebo dovozce, popřípadě dodavatele, údaj o velikosti, rozměru, popřípadě užití. Je-li třeba, aby při užívání věci byla zachována zvláštní pravidla, zejména řídí-li se užívání návodem, je prodávající povinen spotřebitele s nimi seznámit.
 2. Zboží musí být v okamžiku nabídky označeno cenovkou.

Nyní konkrétně, oblečení musí být především označeno údaji o složení materiálu. Údaj musí být vyznačen celými českými názvy, nikoliv zkratkami, na všité nebo příbalové etiketě, např.

 • 100 % vlna,
 • 100 % bavlna,
 • 45 % vlna / 55 % polyester,
 • 55 % akryl / 30 % vlna / 10 % viskóza. / 5 % hedvábí,
 • 70 % polyester / 30 % akryl,
 • 70 % bavlna / 30 % len .

Pokud je obtížné určit ve stádiu výroby složení textilního výrobku, je možné použít pro označení materiálového složení výraz "směs vláken".

Pro označování oblečení z hlediska správného postupu při údržbě a ošetřování, je v České republice platná norma ČSN EN 23758 (80 0005). Tato norma uvádí soubor grafických znaků, jejichž výběr je umístěn na etiketách textilních výrobků a znázorňuje zvolený postup údržby textilie tak, aby nedošlo k jeho poškození, tj.: postup praní, bělení, žehlení, chemického čištění a sušení. Nejčastěji se používá soubor 5 znaků, který je doplňován přesnými údaji o způsobu zacházení (teplota praní a žehlení, výběr bělicího prostředku, výběr rozpouštědla pro chemické čištění, způsob sušení).

Oblečení může být také označeno značkami kvality. Označení udělují kompetentní instituce, které kontrolují oprávněnost udělení značení. Výrobek, někdy i služba - servis, splňují stanovené podmínky kvality, zdravotní nezávadnosti, požadavků na ekologii apod. Např. výrobek je označen logem CZECH MADE, QZ-Zaručená kvalita, značka shody s normou ČSN, a pod.

Na co nezapomenout: 

 • není-li výrobek označen materiálovým složením česky, mohou s ním být problémy, protože dovozce již při jeho uvedení na trh nectí naše zákony. Jak se pak bude chovat při reklamaci,
 • značení symboly údržby je velmi důležité pro volbu způsobu údržby i pro případné reklamace, nikdy je z výrobku neodstraňujte,
 • o každé neznámé značce byste měli získat od prodávajícího věrohodnou informaci; zejména, kdo značku udělil, jaká kritéria či podmínky byly splněny a zda se na jejím udělení podílela nezávislá instituce, nebo spotřebitelská organizace. Podle toho si pak udělejte sami vlastní názor.

Převzato z: SOTEX GINETEX CZ

 
  Obrázky

 
Bezpečné hračkyNezávadná obuvNezávadné oblečeníBezpečný InternetZdravotně nezávadné potravinyKontakt
(c) Ochrana dětí před nebezpečnými výrobky, 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek
Chci být informován o aktualitách - RSS